21. Europejskie Dni Dziedzictwa

W Opactwie Cysterskim w Wąchocku odbędzie się w sobotę uroczysta inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa 2013. Zaplanowano m.in. zwiedzanie klasztoru, rekonstrukcję obozu z okresu Powstania Styczniowego i koncert w wykonaniu Wiesława Ochmana.

O wyborze miejsca inauguracji tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD) zdecydowały przede wszystkim walory architektoniczne obiektu, zbudowanego na przełomie XII i XIII w., a także patriotyczne i niepodległościowe tradycje opactwa i Wąchocka.

W południe odbędzie się msza św. z udziałem biskupa Diecezji Radomskiej, a godzinę później - uroczyste otwarcie Europejskich Dni Dziedzictwa. W programie znalazł się także wykład prof. Ewy Łużynieckiej, połączony z oprowadzaniem po opactwie cystersów w Wąchocku, i zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Ojców Cystersów oraz opactwa łącznie z klauzurą.

Zaplanowano także rekonstrukcje historyczne, w tym rekonstrukcję obozowiska łowców z epoki kamienia Rezerwatu Archeologicznego "Rydno"; odbędzie się prezentacja szałasów, narzędzi, strojów, uzbrojenia i ozdób. Odbędzie się również pokaz rycerski Chorągwi Ziemi Sandomierskiej obrazujący kulturę wieków średnich, pokaz oddziałów powstańczych 1863 - Żuawi Śmierci i rekonstrukcja obozu powstańczego Mariana Langiewicza w Wąchocku.

W programie znalazł się także pokaz przygotowania uzbrojenia - kucie kos i obsadzanie na sztorc, przygotowywanie odezwy i powielanie jej w drukarni polowej, przygotowywanie powstańczej strawy oraz festyn, wystawa rękodzieła i koncert "Każdemu marzy się wolność" w 150. rocznicę Powstania Styczniowego w wykonaniu Wiesława Ochmana, Dominika Sutowicza i Jerzego Zelnika.

Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się tradycyjnie w drugi i trzeci weekend września (7-8 i 14-15 września). W tym roku odbędą się pod hasłem "Nie od razu Polskę zbudowano".

Wybór tematu wynika między innymi z faktu, że tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa zbiegają się z 150. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego. Organizator EDD - Narodowy Instytut Dziedzictwa - chce zwrócić szczególną uwagę na rolę powstań narodowowyzwoleńczych, które miały ogromne znaczenie w kształtowaniu i zachowaniu narodowej tożsamości.

Szczegółowy program Europejskich Dni Dziedzictwa zostanie ogłoszony w czwartek w Warszawie.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. Idea EDD narodziła się 3 października 1983 roku w Hiszpanii, w Grenadzie. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na cała Europę zainicjowanych we Francji Dni Otwartych Zabytków. Wtedy po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Ponieważ inicjatywa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, zainspirowało to w 1991 roku Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa. Polska przyłączyła się do akcji w 1993 roku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie