Nowa twarz staruszka

Park Habsburgów w Żywcu - w ciągu wieków bywali tu goście znamienici. Dziś przy stylowych mostkach uwielbiają się fotografować młode pary. Bo z tych dóbr Habsburgów może korzystać każdy. Po dziesięcioleciach zaniedbań żywiecki Stary Zamek i park stają się piękną atrakcją miasta.



Już niebawem w okolicach odnowionego zamku i w całym park spacerowicze będą mogli chodzić nowymi alejkami.

Finał na koniec roku
Dzięki dotacji prowadzone są intensywne prace, mające się zakończyć w tym roku. Obejmują zrewitalizowanie najcenniejszych zabytków kompleksu Habsburgów oraz stworzenie atrakcyjnego programu kulturalno-turystycznego. Rewitalizacja obejmuje m.in.: renowację alejek i mostków, ogrodzenia, odtworzenie śladu rzeki Młynówki na odcinku od wodospadu do Starego Zamku, w tym jej przedłużenie w parku na trasie starego koryta, oświetlenie alejek czy renowację fontanny w ogrodzie różanym.

W odnawianych oficynach zamkowych i tzw. Domku Chińskim swoją działalność będzie rozwijało Centrum Promocji Kultury Żywieckiej. Powstanie także Centrum Informacji Kulturalno-Turystycznej wraz z publicznym dostępem do internetu. W ramach projektu udostępnione dla zwiedzających zostaną odsłonięte relikty dawnej baszty, powstaną nowe sale ekspozycyjne Muzeum Miejskiego, z przeznaczeniem na żywą ekspozycję, gdzie zwiedzający będą mieli możliwość uczestniczenia w pokazach tradycyjnej żywieckiej kuźni oraz w pokazach wytwarzania naczyń ceramicznych w pracowni garncarskiej; część konserwatorsko-rekonstrukcyjna, prezentująca zabytki w trakcie konserwacji wraz z dokumentacją fotograficzną; ekspozycja materiału z wykopalisk w okolicach Starego Zamku, Góry Grojec oraz z terenu Żywiecczyzny; zrekonstruowana mennica, gdzie organizowane będą pokazy tworzenia monet. Szczegóły na temat projektu rewitalizacji i jego realizacji można znaleźć na internetowej stronie: www.zamek-park.eu.

Pięknieje oaza ciszy
Tomasz Terteka, rzecznik magistratu w Żywcu mówi: – Trwają prace rewitalizacyjne na terenie żywieckiego parku w ramach projektu „Rewitalizacja Starego Zamku i Parku Habsburgów w Żywcu”. Kończy się gruntowny remont wschodnich oficyn zamkowych. W tym miejscu za kilka miesięcy utworzone zostaną Centrum Informacji Kulturalno-Turystycznej wraz z Publicznym Punktem Dostępu do Internetu. W budynku powstanie również Centrum Promocji Kultury Żywieckiej, które realizować będzie projekty kulturalne, przygotowywane we współpracy z organizacjami pozarządowymi. Wszystkie prace związane z rewitalizacją żywieckiego parku powinny zakończyć się pod koniec 2009. Remont finansowany jest z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu miasta Żywca.

Patrycja Cieślar, instruktor jazdy konnej w Nowej Stajni kompleksu Starego Zamku i parku Habsburgów zauważa: – Park jest odnawiany, ale kolejny sezon miasto zaprasza najmłodszych mieszkańców i turystów do obiektów nowej stajni i bezpłatnego skorzystania z atrakcji, jaką może być jazda konna. Ale nie wszyscy o tym wiedzą – tym serdeczniej zapraszamy najmłodszych i rodziców. Od początku maja do końca września można tutaj przychodzić i korzystać z przejażdżki na koniach lub kucykach pod okiem instruktora. Warto też zajrzeć do samej stajni, pospacerować po całym jej obejściu i poznać nasze zwierzęta, m.in. osiołka, kozy, ptaki. Dla wielu dzieci, zwłaszcza z miasta, takie spotkanie może być prawdziwą atrakcją. Zapraszamy!

Aneta Janoszek z Koszarawy, uczennica LO im. M. Kopernika w Żywcu stwierdza, iż "park to miłe, spokojne miejsce, do którego trafia się niemal wprost z głośnego centrum miasta. Lubimy je. Tu się spotykamy w czasie roku szkolnego po lekcjach i teraz, podczas wakacji. Jest gdzie pospacerować, gdzie usiąść. Atrakcją dla wielu turystów na pewno jest przyroda – wiele gatunków drzew-pomników czy ptaki, kaczki i łabędzie chętnie dokarmiane przez małe dzieci, które tu przychodzą z mamami".

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie