Żyć życiem Trójcy



- Wszystko bowiem moje jest Twoje, a Twoje jest moje (J 17,10)- Co dziś znaczą dla nas słowa wspólnota i komunia? Czy jeszcze je rozumiemy?


- Ten, kto mieszka w Miłości, w Bogu mieszka, a Bóg mieszka w nim (1J 4,16)- Co to znaczy kochać?


- Wieczne z Nim przebywanie będzie radością mą... - śpiewamy. Czym właściwie będzie ta radość? Czy potrafimy choć trochę to sobie wyobrazić?


Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi na czacie z prof. Anną Świderkówną już w najbliższą niedzielę


____________________________________________________________


Historyk literatury, wybitny papirolog , biblistka, tłumaczka, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, popularyzatorka wiedzy o antyku i Biblii. Autorka wielu książek dotyczących historii Grecji epoki hellenistycznej, papirologii oraz Biblii. W jej dorobku znajdują się liczne przekłady z łaciny, greki i z języka francuskiego.
Urodziła się 5 grudnia 1925 roku w Warszawie. Mając 13 lat przeczytała z zapartym tchem 'Grecję niepodległą', książkę prof. Tadeusza Zielińskiego, światowej sławy filologa klasycznego. Po lekturze tej publikacji - jak wspomina - "zachęcona przez własną babcię napisała list do osiemdziesięciopięcioletniego Profesora". Po kilku dniach otrzymała odpowiedź. W liście przeczytała między innymi: "Niech się Pani nie zraża tym, że otoczenie Pani nie rozumie i nie podziela Pani zapału. Ma Pani pomimo to rację. Bo - jak powiedział święty Augustyn - człowiek jest tyle wart, ile jest w stanie kochać, a że ideały antyku nie są złudne, o tym daje świadectwo chyba wystarczające moje własne życie, które im poświęciłem".

Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej interesowała się kulturą antyczną. Brała udział w powstaniu warszawskim jako sanitariuszka. Była więźniem niemieckiego obozu jenieckiego. Po wojnie podjęła studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologii klasycznej. W 1946, jako studentka 1 roku, została zatrudniona na UW jako asystentka prof. Jerzego Manteuffla pierwszego polskiego papirologa i organizatora Katedry Papirologii na Wydziale Historycznym UW. W 1962 roku objęła kierownictwo tej Katedry.

2 lutego 1961 roku Anna Świderkówna, już wtedy docent, złożyła prywatny ślub, że - gdy tylko będzie to realne - wstąpi do klasztoru. Po śmierci matki ślub można było zrealizować. W 1978 Pani Profesor wstąpiła do benedyktynek w Żarnowcu. Rok później wróciła do Warszawy, ponieważ władze zakonne stwierdziły, że nie ma powołania.
W ostatnich latach przedmiotem jej pracy naukowej stało się Pismo Święte. "Teraz, pod koniec mojej kariery uniwersyteckiej piszę tylko o Piśmie Świętym i mówię tylko o nim, gdyż tak wielkie jest zapotrzebowanie" -- mówi profesor Świderkówna, autorka m.in. "Rozmów o Biblii" i "Biblii w świecie greckim".


Najważniejsze publikacje
Bogowie zeszli z Olimpu, Chodzić po wodzie, Hellada królów, Hellenika. Wizerunek epoki od Aleksandra do Augusta, Nie tylko o Biblii, Od bogów pogańskich do Boga żywego, Rozmowy o Biblii, Rozmowy o Biblii cd., Rozmowy o Biblii: Nowy Testament, Rozmowy o Biblii: Opowieści i przypowieści, Biblia a człowiek współczesny, Prawie wszystko o Biblii, Chodzić po wodzie. [rozmowy z Anną Świderkówną].
W 2006 została laureatką Feniksa - za nieustanne odczytywanie Biblii - 'księgi życia' - w sposób odsłaniający przed człowiekiem coraz to nowy, głębszy sens jego egzystencji, a 5.3.2007 odebrała prestiżową nagrodę im. Jana Parandowskiego.


____________________________________________________________


Ostatni przedwakacyjny czat z prof. Anną Świderkówną

O wspólnocie, komunii i niebie
24 czerwca 2007 r. o godz. 19:00 w „Saloniku"

____________________________________________________________

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie