Biblia w kulturze

Na czacie ks_Tomasz_Jelonek

[21:20] Piramidox: a czy poprzez coraz nowsze tłumaczenia Biblia nie powinna być bardziej czytelna dla współczesnego człowieka, bez wgłębiania się w przypisy i objaśnienia? zwłaszcza z uwagi na fakt, że czytelnictwo w ogóle upada, a więc pewnie i Biblii też - zwłaszcza, gdy jest pisana językiem już nie bardzo zrozumiałym dla współczesnej młodzieży
[21:22] ks_Tomasz_Jelonek: Powstają różne nowe tłumaczenia, ale trzeba pamiętać, że jeżeli ktoś naprawdę chce się spotkać z dziełem starożytnym, to musi przełamać niejedną barierę, a jeżeli by mu te bariery pousuwać, to nie spotka się z samym dziełem, ale z jakąś "papką"
[21:22] ks_Tomasz_Jelonek: a chyba nie o to chodzi

[21:22] littleann: Być może to pytanie zbyt obszerne, ale jak zmieniał się sposób wpływania Biblii na ludzi / społeczeństwo na przestrzeni wieków? Jak zmienił się/ zmienia się teraz?
[21:23] ks_Tomasz_Jelonek: To jest pytanie rzeczywiście tak obszerne, że można by z niego zrobić kilkugodzinny wykład.
[21:24] ks_Tomasz_Jelonek: Przede wszystkim Biblia to księga religijna, dlatego w każdej epoce formuje ludzi religijnych, którzy będą się odznaczać pewnym stosunkiem do Boga a także pewnym sposobem życia.
[21:24] ks_Tomasz_Jelonek: I pod tym względem właściwe oddziaływanie Biblii jest zawsze takie same.

[21:24] baranek: "Tablice kamienne w tradycji prorockiej symbolizować będą niedoskonałość Prawa (...)" - to o tablicach z Dekalogiem. Czy to znaczy, że Dekalog jest niedoskonały?
[21:25] ks_Tomasz_Jelonek: Trudno jest mówić o doskonałości i niedoskonałości.
[21:25] ks_Tomasz_Jelonek: Dekalog zawiera przykazania, które są nadal aktualne i jeżeli chodzi o te główne jego zasady to zawsze pozostają dobre, właściwe, potrzebne...
[21:26] ks_Tomasz_Jelonek: Można by to nazwać doskonałością, ale równocześnie w Piśmie Świętym mamy nakazy Jezusa, chociażby z Kazania na Górze, gdzie On podaje wyższe zasady moralne. Dlatego to prawo będzie na pewno doskonalszym.
[21:27] ks_Tomasz_Jelonek: Można ogólnie powiedzieć, że pomiędzy tym co było w Starym Testamencie,
[21:27] ks_Tomasz_Jelonek: a tym co jest w Nowym nie istnieje jakieś przeciwstawienie na zasadzie niedoskonałe –doskonałe, ale jest to stałe dążenie do większej pełni.

[21:27] styna: Sztuka, literatura bardzo często inspirowana jest tematyką biblijną. Czy to wystarcza, by wpisać się w nurt kultury chrześcijańskiej?
[21:28] ks_Tomasz_Jelonek: Nie wystarcza. Dlatego, że kultura chrześcijańska musi być przede wszystkim oparta na przemianie wewnętrznej, nawróceniu, przyjęciu wskazań moralnych. A to nie zawsze jest w tej literaturze czy sztuce, która jest inspirowana przez Biblię.

[21:29] ALA: Na jakie wartości zawarte w Biblii, w aspekcie kulturalnym, powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę?
[21:30] ks_Tomasz_Jelonek: Przede wszystkim na wartości moralne, które mogą tworzyć kulturę życia ludzkiego. Kulturę stosunków międzyludzkich.
[21:30] ks_Tomasz_Jelonek: I to jest chyba najważniejszy, najbardziej potrzebny aspekt kultury inspirowanej Biblią.

[21:30] aprylka: Czy coś (i jeśli tak, to co) łączy Biblię z kulturą antyczną?
[21:31] ks_Tomasz_Jelonek: Przede wszystkim to, że ona w tamtym czasie powstawała. Przyjmujemy, że Biblia jest Słowem Bożym, mówimy o natchnieniu Bożym, ale to natchnienie nie eliminowało wpływu środowiska na autora.
[21:32] ks_Tomasz_Jelonek: On tkwił w jakiejś określonej kulturze, myślał w konkretny sposób, korzystał z konkretnych obrazów, które działy na ludzi, którymi się ludzie posługiwali.
[21:32] ks_Tomasz_Jelonek: A przez to kultura antyczna wchodziła w Biblię.

[21:32] styna: taka twórczość jest zawsze próbą interpretacji, jak nie dać się "poprowadzić" w złym kierunku?
[21:34] ks_Tomasz_Jelonek: Oczywiście, że mamy wiele możliwości interpretowania Biblii, ale takim jakimś ograniczeniem, ale równocześnie wyznaczeniem właściwego kierunku jest trzymanie się Tradycji.
[21:34] ks_Tomasz_Jelonek: Przed nami byli inni, którzy interpretowali Biblię i jeżeli takich ludzi było wiele, a ich interpretacje są w jakiś sposób spójne to jest wskazówka, że nie należy się "wychylać".
[21:35] ks_Tomasz_Jelonek: Warto tu dodać, że dla wierzących rękojmią nie popełnienia błędu jest wykład, jaki otrzymują w Kościele.

[21:35] kalinka82: a nie uważa Ksiądz, że chrześcijanie często zapominają, kim był Jezus, skąd pochodził i że wywodził się z judaizmu?
[21:36] ks_Tomasz_Jelonek: Jeżeli ktoś zapomina Kim był Jezus, to chyba zgubił już swoje chrześcijaństwo.

[21:36] kalinka82: czy symboliczne 40 dni, które Mojżesz spędził na górze było inspiracją autora Ewangelii, który pisze o Jezusie, który 40 dni spędził na pustyni?
[21:37] ks_Tomasz_Jelonek: Na pewno te dwa miejsca od siebie w jakiś sposób zależą.

[21:38] kalinka82: czy uważa Ksiądz, że był obecny w czasach Jezusa judaizm samarytański?
[21:38] ks_Tomasz_Jelonek: a co to znaczy judaizm samarytański?

[21:39] ks_Tomasz_Jelonek: Samarytanie byli czymś odrębnym od Żydów, a judaizm to jest wiara Żydów.
[21:39] ks_Tomasz_Jelonek: Samarytanie przyjmowali część objawienia biblijnego ale to nie znaczy, że byli częściowymi judaistami.

[21:45] kalinka82: jak można "nazwać "wiarę Samarytan?
[21:46] ks_Tomasz_Jelonek: Trzeba ją nazwać wiarą samarytańską, a nie upodabniać do innych.
[21:47] ks_Tomasz_Jelonek: To pytanie jest podobne do tego: "jak można nazwać wiarę Słowian" - po prostu jest to nazwa: wiara Słowian i tyle...

[21:47] kalinka82: ponieważ w jednej z książek spotkałam się z nazwą "judaizm samarytański", stąd moje pyt. :) Dziękuję za odpowiedź :)

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie