Imię, które znaczy

Imię ma odróżniać nas od innych, budować naszą tożsamość. – W Biblii każde imię było projektem ludzkiego losu. Kiedy Szymon staje się Piotrem, w jego nowym imieniu, oznaczającym skałę, zawiera się proroctwo o jego przyszłości.

Słowo jak projekt


Imię ma odróżniać nas od innych, budować naszą tożsamość. – W Biblii każde imię było projektem ludzkiego losu – mówi o. Augustyn Pelanowski, paulin. – Kiedy Szymon staje się Piotrem, w jego nowym imieniu, oznaczającym skałę, zawiera się proroctwo o jego przyszłości. Gdy Rachela nazwała swojego syna Benoni, czyli „syn mojego bólu”, Izaak był przerażony, że z życiem jego syna na zawsze będzie związany ból. Dlatego zmienił mu imię na Beniamin, czyli „syn mojej prawicy”. Ale i tak pokolenie Beniamina było naznaczone bólem z powodu kobiet.

Warto więc pomyśleć, jakie znaczenie ma słowo, które przez całe życie będzie określać człowieka. Na liście imion nadawanych w ostatnim czasie w Warszawie znalazły się m.in. Żyraf, Thorgal, Niunia, Calineczka, Elvis i Myszon. Jak doniosła „Gazeta Wyborcza” w dodatku „Witajcie na świecie” z 7 listopada 2009 r., wśród nowo narodzonych miał się pojawić też Belzebub, choć urzędnicy ze stołecznego Urzędu Stanu Cywilnego zaprzeczają, by mieli takie imię w swoich rejestrach. – Jest kilka ograniczeń przy nadawaniu imion – mówi Agnieszka Dudek, zastępca kierownika warszawskiego USC. – Prawo o aktach stanu cywilnego mówi, że nie mogą one być „ośmieszające, nieprzyzwoite, w formie zdrobniałej i uniemożliwiające odróżnienie płci dziecka”. W spornych przypadkach decyduje kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. Jego organem opiniodawczym jest Rada Języka Polskiego. Zdarza się jednak, że sprawa trafia do wyższej instancji, np. do wojewody. W Gdańsku głośny stał się problem dziecka, któremu rodzice chcieli nadać imię Dąb. Wojewoda odmówił jego zarejestrowania, jednak sąd uchylił tę decyzję, wyjaśniając, że dąb to symbol zakorzenienia i siły. Niedawno do sądu trafiła też sprawa dziecka, którego rodzice chcieli nazwać Smokiem.

Nowy święty do rejestru


Nieco inną sytuację mają księża, do których zgłaszają się rodzice chcący nadać dziecku dziwne imię na chrzcie. – Zazwyczaj w takich sytuacjach prowadzimy rozmowę z rodzicami, pytając o ich motywację – mówi ks. Paweł Buchta, proboszcz parafii śś. Piotra i Pawła w Katowicach. – Bywa tak, że jakieś imię jest nieznane u nas, ale nadawane w innych kulturach. Prosimy wtedy rodziców, by dodali do tego imienia drugie, kojarzące się z jakimś znanym u nas świętym czy błogosławionym. Musimy być elastyczni, bo nie wiemy, czy właśnie ta osoba nie zostanie kiedyś kanonizowana i czy nie rozszerzy tym samym rejestru imion świętych. Ale oczywiście Belzebub czy inne imię oznaczające złego ducha odpada całkowicie. Nie miałem jeszcze takiego przypadku, ale nalegałbym w takiej sytuacji, żeby rodzice zmienili imię zarejestrowane w Urzędzie Stanu Cywilnego.

– Są przypadki, w których zmiana imienia to jedyna szansa dla człowieka – potwierdza ojciec Augustyn Pelanowski. – Jeśli imię było nadawane ze szczególną intencją, to dziecko, dorastając, może szukać jego znaczenia, a nawet próbować je wypełnić – twierdzi ojciec Pelanowski. – Działa tu motywacja psychologiczna. Przecież nawet przezwiska mogą mieć ogromny wpływ na nasze życie, jeśli ktoś był np. nazywany Grubasem czy Kłapouchem. Przyszła kiedyś do mnie szczupła dziewczyna w depresji, cała pozakrywana różnymi ubraniami i dodatkami. Kiedy spytałem, czemu tak się ubiera, rozpłakała się. Okazało się, że w szkole mówiono na nią Deska. Dopiero kiedy powiedziałem jej, że właśnie takie dziewczyny jak ona zdobią okładki żurnali, wyszła odmieniona. Tylko dlatego, że ktoś o autorytecie ojca nazwał ją inaczej.

Najczęściej nadawane imiona w Polsce w 2010 r.

żeńskie


Julia 14347 osób
Maja 11588
Zuzanna 9721
Lena 8128
Wiktoria 7499
Amelia 7028
Oliwia 6863
Aleksandra 6841
Natalia 6601
Zofia 4981

męskie


Jakub 12981 osób
Szymon 10005
Kacper 8382
Filip 8106
Michał 7351
Mateusz 7007
Bartosz 6480
Wojciech 5358
Adam 5169
Wiktor 5086

Źródło MSWiA

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie