Blisko 80 tys. dol. na pomoc seminariom misyjnym

Blisko 80 tys. dol. na pomoc seminariom misyjnym przekazuje rokrocznie od kilku lat Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła w Polsce. Z tych pieniędzy finansowane są remonty i edukacja - poinformowała instytucja.

W Kościele katolickim w IV niedzielę wielkanocną, nazywaną niedzielą Dobrego Pasterza, przypada Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Jest to także święto patronalne Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła, które wspiera powołania na terenach misyjnych. To jedno z czterech dzieł tworzących Papieskie Dzieła Misyjne (PDM) w Rzymie.

"Papieskie Dzieła Misyjne pomagają na 1100 terenach misyjnych, gdzie znajduje się ponad 600 seminariów misyjnych, 80 tys. kleryków oraz 2500 wykładowców i opiekunów formacji" - poinformowano w komunikacie.

Wyjaśniono, że w ramach pomocy zwyczajnej przekazywane są fundusze na codzienne funkcjonowanie seminariów, w tym m.in. na żywność, energię, wodę, książki czy ubrania. PDM współfinansują też projekty specjalne, jak rozbudowa budynków, kaplic, zakup terenu pod nowe inwestycje czy dofinansowanie zakupu rowerów, którymi przemieszczają się klerycy na wykłady.

Seminaria na terytoriach misyjnych mogą też przedstawiać konkretne pojedyncze projekty, np. remontowe czy edukacyjne, które wspiera fundusz PDPA. "Z sekretariatu krajowego PDPA w Polsce rokrocznie, od wielu już lat, na pomoc seminariom misyjnym przekazywana jest kwota około 80 tys. dol." - poinformowano w komunikacie.

Dodano, że PDPA wspiera również studia specjalistyczne z teologii, które seminarzyści i młodzi księża z lokalnych Kościołów Azji i z Afryki podejmują na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w ramach sekcji anglofońskiej. Dzięki temu ci księża będą potem mogli być wychowawcami lub ojca duchownego w seminarium, co jest pomocą dla lokalnego Kościoła misyjnego.

PDM w Polsce na stałe wspierają finansowo trzy seminaria na trzech kontynentach: Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne św. Jana Marii Vianneya w Moramanga na Madagaskarze, gdzie uczy się ok. 43 kleryków i jest 4 formatorów; seminarium propedeutyczne św. Jana Vianneya w Chabua w stanie Asam, obejmujące 15 diecezji w północnych Indiach, w których jest 60 kleryków i 2 formatorów oraz Wyższe Seminarium Duchowne św. Augustyna w Iquitos w Peru, które zgodnie z decyzją Watykanu zostało przekształcone w Wyższe Seminarium Amazońskie. Kształci się tam 13 kleryków i jest 2 formatorów. Obejmuje ono wszystkie osiem wikariatów Amazonii - poinformował sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Świętego Piotra Apostoła ks. Jarosław Tomaszewski.

W 2022 r. PDM w Polsce przekazały do Sekretariatu Generalnego PDPA w Rzymie na wsparcie misyjnych seminarzystów 77 184,66 dolarów.

Dzieło św. Piotra Apostoła założyła w XIX w. francuska arystokratka Joanna Bigard. Przeznaczając na ten cel swój majątek, rozpoczęła wówczas projekt pomocy klerykom w Afryce i w Indiach.

Autor: Magdalena Gronek

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie