Piąta Ewangelia

dodane 27.07.2011 09:04

ks. Rafał Olchawski

zobacz galerię 

Różnorodny styl współczesnych ikon świadczy o tym, że tradycje Kościołów wschodniego i zachodniego dopełniają się. To wzajemne przenikanie prowadzi do odkrywania nowych przestrzeni kontaktów z Bogiem.

Światło Ikony ks. Rafał Olchawski/GN Jedna z prac prezentowanych na międzynarodowej wystawie „Światło Ikony”

– Jeżeli autor jest duchowo dojrzały i ma dobry warsztat plastyczny, można być pewnym, że przy poszukiwaniu nowych rozwiązań i trendów nawiązujących do sztuki współczesnej nie zniekształci i nie zagubi tego, co leży u źródeł pisania ikon – mówi ks. dr Stefan Batruch, proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie.

Tradycja ikony prze­trwała próbę czasu. Obserwuję i widzę, że znów fascynuje. Odkry­wają ją nie tylko duchow­ni i wierni Kościołów wschodnich, ale również przedstawiciele Kościoła zachodniego – zauważa kapłan. Wzmożone zainteresowanie malarstwem ikonicznym doprowadziło do powstania grupy polsko-ukraińskiej, która już dwukrotnie zorganizowała Międzynarodowe Warsztaty Ikonopisów w Nowicy k. Gorlic. Kontynuacją tego dzieła była wystawa ikon w cerkwi greckokato­lickiej pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny (na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej) w Lublinie.

– Zaprezentowane dzieła two­rzyli uczestnicy warsztatów w Nowicy: amatorzy, jak również ludzie z wykształceniem plastycznym – mówi ks. Stefan. Prace nawiązują do klasycznej koncepcji ikony, a jednocześnie są próbą współ­czesnego podejścia do tworzenia tego rodzaju sztuki. – Różnorodny styl obrazów na wystawie świad­czy o tym, że tradycje Kościołów wschodniego i zachodniego dopeł­niają się. To wzajemne przenikanie prowadzi do odkrywania nowych przestrzeni kontaktów z Bogiem – mówi ks. Stefan.

To raczej okno

W obcowaniu człowieka z iko­ną ks. Stefan dostrzega dwa za­grożenia. – Błędem jest patrzenie na ikonę tylko i wyłącznie jak na dzieło artystyczne złożone z dobrze skomponowanych ze sobą barw. Niebezpieczne jest też dokładnie odwrotne przekonanie – że przez ikonę realnie uobecnia się Bóg. To ra­czej okno, przez które człowiek może przenik­nąć do świata boskiego – ostrzega duchowny.

Czym jest ikona, do­skonale oddaje termin określający proces jej powstawania. – Dziś używa się zamiennie sformułowań: malować ikonę i pisać ikonę. Bliższe tradycji jest drugie określenie. Czynność pisania wyma­ga czasu, skupienia, właściwego doboru słów. Podobnie jest z ikoną – tekstem powstającym w wyniku precyzyjnego i cierpliwego od­dawania duchowej intuicji, prze­życia przez autora – wyjaśnia ks. Batruch. Dzięki takiemu twórcze­mu procesowi powstaje mistyczny tekst, pełen symboliki, nazywany przez tradycję Piątą Ewangelią.

Ze świętym Mikołajem

Uczestnicy warsztatów na Łemkowszczyźnie powołali do istnienia Pracownię Ikon pw. św. Mikołaja Cudotwórcy i zorganizo­wali wystawę w lubelskiej cerkwi przy współudziale ks. dr. Stefa­na Batrucha oraz Muzeum Wsi Lubelskiej. Przy tworzeniu prac artyści inspirowali się patronem pracowni. Oprócz ikon z jego po­dobizną zwiedzający mogą podzi­wiać m.in. wizerunki Chrystusa, Maryi, apostołów, świętych oraz sceny ewangeliczne. – Mam na­dzieję, że wystawa i działalność Pracowni Ikon zainteresuje ludzi teologią ikony i przyczyni się do powstania w Lublinie warsztatów pisania ikon – mówi ks. Stefan.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EKUMENIZM , IKONY, KULTURA, MALARSTWO, SZTUKA

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |


Przeczytaj komentarze | 4 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 +antysmok 28.07.2011 11:57
Niezalogowany użytkownik Nie zgodzę się, że ikony to Biblia Pauperum. To nie ilustracja. O ikonie mówi się jak o oknie do "innej" duchowej rzeczywistości. Owszem. Ale ja bym porównał ją, do obrazu rzuconego przez rzutnik multimedialny podłączony do komputera. Gdy "ikono-pisarz" żyje "życiem Koscioła", Eucharystią, modlitwą - tj. gdy trwa w obecności Boga - to jest on jak taki multimedialny rzutnik. Nie jest tylko artystą - bo to za mało. Ikona staje się wtedy obrazem Boga, czy też duchowej rzeczywistości jaki nosi twórca w sercu.
Plusów: 0 stefan176 28.07.2011 01:23
Piąta Ewangelia to wszystkie miejsca w Izraelu związane z Jezusem. Ikony to Biblia Pauperum!!!
Plusów: 0 +antysmok 27.07.2011 12:58
Niezalogowany użytkownik Poprawka: "XIX - wiecznej banalizacji (...) sztuka sakralna na zachodzie wypaliła SIĘ..."
Plusów: 2 +antysmok 27.07.2011 12:05
Niezalogowany użytkownik Wydaje mi się, że po XIX - wiecznej banalizacji (choć nie chcę tu generalizować) sztuka sakralna na zachodzie wypaliła się, a sztuka nowoczesna jest niekomunikatywna, bo raczej wyraża subiektywne przeżycia twórców, a nie ma zdolności katechetycznych. Ikona jest sposobem na powstałą współcześnie pustkę, chociaż w tej "pisanej" na zachodzie obecnie ikonie nie brakuje błędów teologicznych - np. ikona świętej Rodziny, gdzie św. Józef przytula policzkiem Maryję, co sugerowałyby bliskość płciową między Nimi - wg kanonu wschodniego (osobiście polecam ikonę z pracowni karmelu ze Szczecina).

wszystkie komentarze >