Młode, wykształcone, bezdzietne

Kamila Pajer, redaktor portalu slubosfera.pl

GN 07/2012 |

publikacja 16.02.2012 00:15

Jest dobrze: Polki się kształcą, znajdują dobrą pracę, awansują na wyższe stanowiska. Ale też coraz dłużej pracują, coraz później wychodzą za mąż, coraz mniej mają dzieci. Tak im dobrze, że dobrze im tak?

Młode, wykształcone, bezdzietne Roman Koszowski

W Polsce niemal 40 proc. kobiet z wyższym wykształceniem jest bezdzietnych. I na tle innych państw Europy nie jest to nawet źle! W większości krajów jest bowiem znacznie gorzej: w Grecji, Austrii, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Anglii, Holandii, Portugalii połowa wykształconych kobiet nie ma dzieci...

Edukacja – tak. Kariera – tak. Dziecko –?
Kobiety podkreślają dziś, iż w pierwszej kolejności zadbać muszą o swoją edukację i warunki życia, a dopiero później, ewentualnie, o rodzinę – wynika z opublikowanego w połowie 2011 r. raportu OECD „Doing Better for Families”. Wiele współczesnych młodych kobiet jednak tej rodziny nigdy nie stworzy, nigdy nie będą miały dzieci. Część z nich świadomie wybiera życie, w którym liczą się jedynie praca i własny rozwój. Większość jednak ma nadzieję, że uda im się połączyć rozwój z rodziną. Tymczasem okazuje się, że ryzyko niepowodzenia jest wysokie, że wybierając w pierwszej kolejności edukację i karierę, bardzo wiele z nich nie będzie miało rodziny nigdy. Autorzy raportu piszą otwarcie: „Stopa bezdzietności jest silnie powiązana z poziomem wykształcenia kobiet, gdyż w większości krajów OECD kobiety z wyższym wykształceniem z większym prawdopodobieństwem stworzą dom bez dzieci niż kobiety z wykształceniem średnim. Skłania to do wniosku, że wzrost bezdzietności jest bardziej wynikiem odsuwania w czasie przez kobiety urodzenia dziecka lub wręcz ich decyzji, by w ogóle nie mieć dzieci, niż niezdolności kobiet do ich posiadania. Wykształcone kobiety wybierają pracę zamiast dzieci”.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.