Miejsca z duszą

PAP |

publikacja 19.08.2012 06:50

Historyczne inscenizacje, gry terenowe, zbieranie runa leśnego z przewodnikiem i próbowanie miejscowych przysmaków to atrakcje przygotowane dla turystów przez wioski tematyczne na Wysoczyźnie Elbląskiej.

Mieszkańcy 10 urokliwych miejscowości, nazwanych "Miejscami z duszą", proponują przyjezdnym wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku.

Jak wyjaśniła PAP Paulina Jachimowicz z Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych sieć 10 wiosek leżących nad Zalewem Wiślanym, a także w okolicach Kanału Elbląskiego, powstała 2 lata temu, a misją partnerstwa jest wspieranie rozwoju małych ojczyzn. "Chodzi o pobudzanie aktywności mieszkańców wsi i szukanie pomysłu na przyciągnięcie turystów" - zaznaczyła Jachimowicz.

Na szlaku "Miejsc z Duszą" leżą: Aniołowo "Wioska Anielska", Pogrodzie "Wioska Dzieci", Cesarskie Kadyny, Suchacz "Wioska Kaperska", Kamionek Wielki "Wioska Ryb i Szuwarów", Łęcze "Wioska Wiatru i Podcieni", Jędrychowo "Wioska Jak u Babci", Wielkie Wierzno "Wioska Rodzinna", Narusa "Osada Pod Kapeluszem" oraz jedyne w tym gronie miasteczko Frombork "Gród Kopernika".

Każda z wiosek proponuje turystom odmienną interesującą ofertę spędzenia wolnego czasu. Oferta nawiązuje do historii miejsca i lokalnych zwyczajów.

Np. w Cesarskich Kadynach można zapoznać się z historią cesarza i króla pruskiego Wilhelma II. To tu w XIX wieku cesarz miał swoją letnią siedzibę. Jedną z miejscowych atrakcji jest cykliczna impreza "Cesarska majówka", podczas której skosztować można cesarskiego jadła i trunków oraz wybić pamiątkowy cesarski dukat. Świadkiem niesamowitej historii Kadyn jest liczący prawie 1000 lat dąb im. Jana Bażyńskiego.

Kamionek Wielki to z kolei nieduża wieś położona na obszarze Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Nazwa miejscowości związana jest z historycznym głazem znajdującym się obecnie w centrum wioski. Krajobraz wioski stał się inspiracją do utworzenia miejscowości tematycznej ryb i szuwarów, lokalne gospodynie słyną bowiem ze swoich potraw rybnych, zaś panowie są mistrzami w połowie i wędzeniu ryb.

Z kolei Suchacz nawiązuje do średniowiecznej zwycięskiej bitwy morskiej, którą w 1463 roku dzielni kaprowie stoczyli na wodach Zalewu Wiślanego z flotą krzyżacką. Turyści mogą poczuć historię tego miejsca zakładając strój walecznego kapra, dostępny w miejscowej wypożyczalni. Można też spróbować kaperskich specjałów, np. śledzia czy miodu.

Inne wioski proponują turystom warsztaty tematyczne, np. lepienia garnków, pieczenia chleba, rozpoznawania ziół i runa leśnego. Przyjezdni mogą spróbować miejscowych specjałów: ryb przyrządzanych na wszelkie sposoby, ciast, miodów. Mogą kupić także pamiątki: wizerunki aniołów, ceramikę, wyroby rękodzieła artystycznego. Lubiący aktywnie wypoczywać mogą pojeździć konno, rowerem albo pospacerować z kijkami do nordic walking.

jarjar690226 PRZYSTANEK WYSOCZYZNA ELBLĄSKA