Supraśl: Weekend z tradycją i kulturą tatarską

PAP |

publikacja 10.08.2013 14:05

W Podlaskiem można w czasie weekendu bliżej poznać historię, tradycję i kulturę mniejszości tatarskiej w Polsce. W sobotę i w niedzielę w Supraślu, Sokółce i Bohonikach odbywają się bowiem dwie imprezy, których głównym celem jest prezentacja tej społeczności.

Supraśl: Weekend z tradycją i kulturą tatarską Łeba / CC 3.0 Rzeka Supraśl

W Supraślu trwa Festiwal Tatarski, którego jednym z głównych organizatorów jest Związek Tatarów Polskich. Można tam wziąć udział m.in. w warsztatach z kuchni tatarskiej, łucznictwa, szermierki czy spróbować jazdy konnej. Są też wykłady dotyczące historii społeczności tatarskiej na ziemiach RP i pokazy przygotowane m.in. przez Polskie Stowarzyszenie Łucznictwa Konnego.

Odbył się konny rajd historyczny, na którego szlaku znalazły się m.in. dwa ostatnie zabytkowe meczety w regionie - W Bohonikach i Kruszynianach (wpisane na listę Pomników Historii - PAP).

Impreza została zorganizowana z okazji 330-lecia bitwy pod Wiedniem oraz osadnictwa Tatarów na ziemiach podlaskich. "Chcemy pokazać, że jesteśmy, nie zginęliśmy i nadal trwamy" - powiedział PAP prezes Związku Tatarów Polskich Jan Adamowicz. W jego ocenie, w szkolnych podręcznikach jest za mało informacji o polskich Tatarach, ich losach związanych z historią RP.

"Chcemy też pokazać, że teraz mamy długopis za uchem, a nie kołczan na plecach, ale też, że pamiętamy o swojej historii i tradycji" - dodał.

W Sokółce i Bohonikach odbywa się Akademia Wiedzy o Tatarach Polskich. W sobotę w Sokółce zorganizowano kilkugodzinny koncert pod hasłem "Kultura łączy narody", z udziałem wykonawców reprezentujących kulturę różnych narodowości - mniejszości narodowych i etnicznych żyjących w województwie podlaskim.

W centrum Sokółki znajduje się, odsłonięty w 2010 roku, Pomnik Wielokulturowości, który ma przypominać, że to region zamieszkany przez przedstawicieli różnych wyznań i narodowości. W niedzielę, także w ramach Akademii Wiedzy o Tatarach Polskich, w pobliskich Bohonikach można będzie zwiedzać tamtejszy meczet, wziąć udział w prelekcjach historycznych czy warsztatach kulinarnych.

Jako datę pierwszego dobrowolnego osadnictwa tatarskiego w Wielkim Księstwie Litewskim i Rzeczypospolitej, Jan Długosz podaje rok 1397. 330. rocznica osadnictwa tatarskiego na ziemiach podlaskich ma związek z nadaniami ziem przywilejem króla Jana III Sobieskiego, w zamian za niewypłacony Tatarom żołd.

Na ziemie polskie Tatarzy przynieśli ze sobą islam. W XVI-XVII wieku zatracili jednak swój język i wiele obyczajów, a nazwiska rodowe uległy spolszczeniu. Obecnie to jedna z najmniejszych grup etnicznych w naszym kraju, w ostatnim spisie powszechnym taką przynależność narodowo-etniczną zadeklarowało ok. 2 tys. osób.

W marcu 2010 roku o polskich Tatarach usłyszał cały świat za sprawą brytyjskiego następcy tronu księcia Karola, który odwiedził Kruszyniany. Znaczenie tej niewielkiej społeczności docenił prezydent Bronisław Komorowski, który jesienią 2010 roku wziął udział w odsłonięciu w Gdańsku Pomnika Tatara.

Ważnym elementem scalającym tę społeczność jest religia - islam. Przyjmuje się, że to właśnie polscy Tatarzy stanowią większość członków Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, najstarszej w kraju organizacji osób wyznających islam.

W środowisku działa też Związek Tatarów Polskich, zarejestrowany w 1992 roku. To z jego inicjatywy rozpoczęła się nauka języka tatarskiego.