Karuzela Cooltury

PAP |

publikacja 22.05.2014 06:00

Debaty o barierach i marzeniach Polaków w 25 lat po odzyskaniu wolności toczyć się będą na Karuzeli Cooltury, która odbędzie się pierwszy raz na warszawskim Żoliborzu. Udział w imprezie zapowiedzieli m.in. Andrzej Wajda, Jerzy Owsiak, Krzysztof Zanussi i Jerzy Bralczyk.

Po pięciu latach organizowania imprezy w Świnoujściu, tegoroczna Karuzela Cooltury odbędzie się w Warszawie w Parku Żeromskiego i w Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego. Początkowo Karuzela miała odbyć się nad Wisłą na plaży przy moście Poniatowskiego, jednak w związku zagrożeniem powodzią została przeniesiona na Żoliborz. W ramach festiwalu, który zaplanowano na 30 i 31 maja, odbędą się spotkania i panele dyskusyjne pod hasłem "marzenia i bariery", odnoszące się do 25. rocznicy obrad Okrągłego Stołu i wyborów 1989 r.

"Przez lata marzenia Polaków były podobne - śnili o wolności. Barierą był komunizm. Po czerwcowych wyborach 1989 roku marzenie o wolności się spełniło. O czym teraz marzą Polacy?" - pytają organizatorzy w materiałach promujących wydarzenie.

"To hasło - +marzenia i bariery+ - jest tyleż ciekawe, co niebezpieczne. Każdy ma jakieś marzenia. Łatwo tu popaść w pragnienia pięknego domu, pięknej żony i mnóstwa pieniędzy. Jeśli pójdzie się w tę stronę, po drodze napotkać można wiele rozczarowań. Tego typu marzenia są dosyć płytkie. Możemy też skoncentrować się na marzeniach, które są realizacją dzieła dla innych ludzi" - powiedział PAP Marek Ratajczak, współorganizator Karuzeli Cooltury. "Nie jestem specjalistą, ale profesor Czapiński - na to liczę - powie, jakie są dzisiejsze marzenia Polaków, w jakim idziemy kierunku, bo wydaje się, że - jak na razie - wolność mamy zagwarantowaną" - dodał.

Podczas Karuzeli Cooltury Jacek Santorski oraz Paweł Huelle zastanowią się nad tym, jakie bariery przeszkadzają spełniać w Polsce marzenia o innowacyjności. Andrzej Wajda, Jan Krzysztof Bielecki, Jerzy Owsiak, Małgorzata Niezabitowska i prof. Jerzy Bralczyk będą wspominać lata "cichej walki" z systemem. Bp. Tadeusz Pieronek, Agnieszka Graff i Michał Piróg będą rozmawiać o tym, czy Kościół zabrania szczęścia, a w spotkaniu "Kobiety i bariery" udział wezmą: Janina Ochojska, Ewa Błaszczyk, Otylia Jędrzejczak i ukraińska pisarka i opozycjonistka Oksana Zabużko.

W debacie "O co się kłócimy?" udział wezmą: Sławomir Sierakowski, Rafał Ziemkiewicz, prof. Janusz Czapiński, Sylwia Chutnik i Krystyna Kofta. Jacek Rostowski o tym, czy ekonomia "straciła duszę", rozmawiać będzie z Henryką Bochniarz, Markiem Zuberem, o. Maciejem Ziębą i Georgiem Milbradtem, byłym premierem Saksonii.

Rozmowę z niemieckimi korespondentami radiowymi i prasowymi przeprowadzi Krzysztof Zanussi. Reżyser będzie pytał uczestników dyskusji o ich wspomnienia z relacjonowania obrad Okrągłego Stołu i ich wiarę w skuteczne przeprowadzenie zmiany ustrojowej w Polsce. W rozmowie udział weźmie także fotograf Chris Niedenthal.

Odbędą się także spotkania autorskie z dziennikarzem i autorem książek historycznych Bogusławem Wołoszańskim oraz Beatą Pawlikowską, dziennikarką i podróżniczką.

Podczas tegorocznej Karuzeli nie zabraknie atrakcji dla dzieci - wystawiony zostanie m.in. spektakl "Kwartet" z udziałem Jana Frycza, Tomasza Karolaka, Mikołaja Grabowskiego, odbędą się także warsztaty taneczne, działać będzie "strefa naukowa", będzie można także odbyć lot balonem.

30 maja organizatorzy imprezy zapraszają na koncert Baltic Youth Philharmonic oraz występ Goorala.

Idea pod nazwą "Karuzela Cooltury" powstała 11 lat temu. Jednym z jej głównych inicjatorów był Krzysztof Zanussi. Przez kolejne lata nie udało się jednak do takiej imprezy doprowadzić. Organizowane były pojedyncze wydarzenia, z których najgłośniejszy był występ tancerzy breakdance w Watykanie przed Janem Pawłem II w 2004 r. Pierwszy festiwal z prawdziwego zdarzenia odbył się w 2009 r.

"Karuzela Cooltury" to przedsięwzięcie realizowane przez Fundację Centrum Twórczości Narodowej. W skład tegorocznej rady programowej wchodzą: Jacek Santorski, Michał Chaciński, Sebastian Mikosz, o. Maciej Zięba i Piotr Wojciechowski. Polska Agencja Prasowa objęła wydarzenie patronatem medialnym.