Wiedza wcale nie tajemna

Maria Kotas

GN 50/2016 |

publikacja 08.12.2016 00:00

Inwestowania na giełdzie w celu pomnożenia swoich oszczędności można się nauczyć. Gdzie zatem szukać informacji na temat funkcjonowania giełdy i rynku kapitałowego?

Wiedza wcale nie tajemna

Posiadanie wiedzy na temat zasad inwestowania zwiększa szanse na podejmowanie trafnych decyzji w grze na parkiecie. Znajomość zasad, którymi kieruje się rynek, zwiększa szansę sukcesu. Gdzie należy szukać wiarygodnych źródeł wiedzy?

Szkoła Giełdowa

Na rynku dostępne są liczne podręczniki i poradniki inwestowania. Wartościowe są również niektóre serwisy internetowe. Jednak najlepszym źródłem wiedzy o giełdzie jest sama Giełda Papierów Wartościowych. – GPW w Warszawie, prowadząc liczne projekty edukacyjne, przedstawia finanse w sposób rzetelny, odpowiedzialny, ale też przystępny i praktyczny. Staramy się zmieniać błędne przekonanie dużej części Polaków, że finanse są trudne i nudne. Pokazujemy, że rynek finansowy i kapitałowy jest przystępny i interesujący. Jednym z najważniejszych projektów edukacyjnych GPW jest Szkoła Giełdowa, czyli praktyczne kursy inwestowania adresowane do początkujących i średniozaawansowanych uczestników rynku. W 2016 r. podwoiliśmy liczbę ośrodków organizujących kursy Szkoły Giełdowej. W tej chwili zajęcia odbywają się w 10 miastach Polski, a w najbliższej przyszłości dołączą do nich kolejne – mówi Małgorzata Zaleska, prezes GPW.

W ramach Szkoły Giełdowej realizowane są dwa kursy. Cykl zatytułowany „Podstawy inwestowania na giełdzie” jest przeznaczony dla osób zaczynających przygodę z inwestowaniem na rynku kapitałowym. „Giełda dla średniozaawansowanych” natomiast to kurs dla inwestorów, którzy wciąż nie czują się pewnie na parkiecie. Żeby wziąć udział w tych kursach, wcale nie trzeba przyjeżdżać do Warszawy. Zajęcia odbywają się regularnie, m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Katowicach, Toruniu, Szczecinie, Lublinie. Organizowane są w weekendy i nie kosztują wiele. Zajęcia prowadzą wykładowcy wyższych uczelni, praktycy i specjaliści rynku kapitałowego. Po zakończeniu szkolenia uczestnicy otrzymują certyfikat ukończenia kursu.

Giełda dla najmłodszych

Ponadto wspólnie z domami maklerskimi w wielu miastach Polski realizowane są bezpłatne wykłady na temat inwestowania. GPW oferuje także liczne materiały edukacyjne dla inwestorów, które dostępne są na stronie internetowej www.gpw.pl.

Giełda nie zapomina również o młodzieży szkolnej i akademi- ckiej. W październiku 2016 r. została uruchomiona kolejna edycja Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej (SIGG), w którą zaangażowało się kilkanaście tysięcy uczniów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych. SIGG to symulacyjna gra inwestycyjna, która uczy młodych ludzi inwestowania na giełdzie. Projekt adresowany jest do uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych, którzy w zespołach 2–4-osobowych pod opieką nauczyciela inwestują wirtualne pieniądze. Zespoły, które uzyskają najwyższą stopę zwrotu ze swoich wirtualnych inwestycji, a także najlepsi finaliści kursu e-learningowego zdobywają cenne nagrody.

Przez cały rok szkolny w siedzibie GPW organizowane są lekcje o giełdzie dla dzieci i młodzieży oraz prelekcje dla studentów. Studenci mogą też wziąć udział w konkursie na najlepszą pracę magisterską, licencjacką i rozprawę doktorską na temat giełdy. W grudniu ogłoszona będzie kolejna edycja konkursu.

– W 2017 r. nasze działania chcemy skierować m.in. do dzieci ze szkół podstawowych, wychodząc z założenia, że już na tym etapie edukacji potrzebne jest zapoznanie się z podstawowymi mechanizmami ekonomicznymi. Badania pokazują, że stan wiedzy Polaków na temat ekonomii i finansów jest bardzo niski. Wiedzę można zdobywać przez całe życie, natomiast zmiana postaw jest niezwykle trudna, dlatego warto o nie zadbać wtedy, kiedy się kształtują – mówi Andrzej Jaszczuk, dyrektor Działu Edukacji GPW. •

Szkoła Giełdowa: gdzie, kiedy, dla kogo

9–11.12.16 – Białystok (dla początkujących) – Katowice (dla początkujących) – Wrocław (dla średniozaawansowanych) 10–11.12 – Łódź (dla początkujących) – Toruń (dla początkujących) 9–11.12 – Wrocław (dla początkujących) 10–11.12 – Gdańsk (dla początkujących) 7–8.01.17 – Warszawa (dla średniozaawansowanych) 13–15.01 – Warszawa (dla początkujących) 20–22.01 – Kraków (dla początkujących) 27–29.01 – Kraków (dla średniozaawansowanych) 17–19.02 – Warszawa (dla średniozaawansowanych) 11–12.03 – Szczecin (dla początkujących) 25–26.03 – Szczecin (dla średniozaawansowanych) Na kursy można się zapisać na stronie: www.gpw.pl/szkola_gieldowa.

Dostępne jest 27% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.