Wyspiański wyjdzie na pole

Bogdan Gancarz

publikacja 27.04.2017 20:36

110. rocznicę śmierci autora "Wesela" i witrażu "Bóg Ojciec" uczczą pod Wawelem kilkudziesięcioma wydarzeniami artystycznymi, wystawienniczymi i naukowymi.

Wyspiański wyjdzie na pole Bogdan Gancarz /Foto Gość Wyspiański wychodzi na ulice Krakowa. Motywy kwiatowe fragmentów jego witraży można zobaczyć m.in. na przystanku tramwajowych pod Filharmonią

O szczegółach projektu "Kraków miasto Stanisława Wyspiańskiego" poinformowano 27 kwietnia w krakowskim Pawilonie "Wyspiański 2000".

Miejsce konferencji prasowej nie było przypadkowe. Jest bowiem przykładem przywracania krakowianom twórczości wszechstronnego artysty jakim był Wyspiański (1869-1907) – malarz, poeta, dramatopisarz, scenograf, projektant witraży i druków. W ścianie pawilonu umieszczono bowiem trzy jego witraże "wawelskie", wykonane współcześnie na podstawie niezrealizowanych wcześniej oryginalnych kartonów.

- Wyspiański musi wyjść ze znaczka pocztowego, z cokołu gdzie zastygł i dać się poznać wszechstronnie i powszechnie krakowianom oraz tym którzy odwiedzają nasze miasto. Temu ma służyć nie tylko nasza wielka listopadowa wystawa prezentująca niemal wszystko co z nim jest związane z nim w naszych zbiorach lecz również takie inicjatywy jak inauguracja w sobotę 29 kwietnia akcji "Wyspiański wychodzi na pole". Zaprezentujemy wówczas również mapę Szlaku Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie - powiedział prof. Łukasz Gaweł, biograf autora "Wyzwolenia", wicedyrektor krakowskiego Muzeum Narodowego.

- Musimy Wyspiańskiego przywrócić Krakowowi, spowodować, że stanie się w kraju i na świecie rozpoznawalną marką naszego miasta. Lepiej je propagować przy pomocy tak wszechstronnego artysty niż przez obwarzanki. Ową wszechstronność chcemy pokazać we współpracy z rozmaitymi krakowskimi instytucjami kulturalnymi - wtórował mu dr Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa.

Wyspiański "wyjdzie na pole: z przytupem. W sobotę 29 kwietnia od rana do wieczora będzie go pełno i przed Gmachem Głównym Muzeum Narodowego i przed Domem Józefa Mehoffera, na Plantach, Wawelu, ul. Kanoniczej w kościele franciszkanów, przed Teatrem im. Słowackiego. – Od godz. 10 do 13 przed Gmachem Głównym naszego muzeum przy al. 3 Maja 1, będzie można sadzić rośliny znane z "Zielnika" Wyspiańskiego i jego prac malarskich: chabry, dziewanny, irysy, malwy, maki, nasturcje, słoneczniki i szałwię. O godz. 11 przed Domem Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej 26 rozpocznie działalność Wędrowny warsztat szablonowy. Idąc od tego miejsca wzdłuż ul. Krupniczej w kierunku Teatru Bagatela, przez Planty obok Pałacu Sztuki, Akademii Sztuk Pięknych oraz Teatru im. Słowackiego będzie można z gotowych szablonów malować na chodnikach i alejkach motywy zaczerpnięte z Wyspiańskiego. O 10., 13. i 15. planowane są również spacery szlakiem Wyspiańskiego po Krakowie - poinformowała Marta Bosak z MNK.

W kolejnych miesiącach będą się odbywały kolejne imprezy organizowane we współpracy z Gminą Kraków przez muzea: Narodowe i Historyczne Miasta Krakowa i teatry: KTO, Łaźnia i Słowackiego. W czerwcu odbędzie się m.in. widowisko plenerowe w Nowej Hucie „Bądź jak meteor...” oraz tradycyjny pochód Lajkonika. - Bo to Wyspiański zaprojektował używaną obecnie formę Konika Zwierzynieckiego czyli Lajkonika, dając temu dziwnemu orientalnemu jeźdźcowi m.in. czerwony żupan szlachecki a jego kołpak wyszywając koralami takimi jakie nosiła na szyi Panna Młoda z „Wesela”. Można się o tym przekonać oglądając przetransponowany na dzisiejszą konferencję oryginał stroju Lajkonika przechowywany w zbiorach naszego muzeum - powiedział Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. 23 października w krakowskim Centrum Kongresowym odbędzie się koncert "Wyspiański/Konieczny". Będzie formą hołdu oddanego zarówno Wyspiańskiemu jak i obchodzącemu 80. lecie urodzin wybitnemu kompozytorowi krakowskiemu Zygmuntowi Koniecznemu. - W trakcie koncertu zostaną wykonane moje śpiewy do "Wyzwolenia"”, „Wesela”, i wierszy Wyspiańskiego. Odbędzie się również prawykonanie skomponowanego przeze mnie koncertu fortepianowego – zapowiada kompozytor. Kulminacja imprez odbędzie się w listopadzie. 28 listopada, dokładnie w 110 rocznicę śmierci twórcy „wesela” w Muzeum Narodowym zostanie otwarta wielka wystawa jego twórczości oraz zostanie zaprezentowana nowa replika witrażu "Apollo".

Już wkrótce na ulice Krakowa wyjedzie tramwaj "Wyspiański" wymalowany motywami graficznymi patrona. Takie motywy są widoczne również na niektórych przystankach tramwajowych.

Szczegółowy program krakowskich imprez związanych z Wyspiańskim oraz relacje z nich można będzie przeczytać na już działającej stronie internetowej: www.krakow.pl/wyspianski