Z doniczki na zdrowie

Anna Leszczyńska-Rożek

GN 46/2020 |

publikacja 12.11.2020 18:20

Kwiaty uprawiane na domowych parapetach najczęściej pełnią funkcję dekoracyjną. Niektóre z nich mogą jednak pomóc w różnych dolegliwościach czy infekcjach.

Geranium ISTOCKPHOTO Geranium

Zielone aranżacje we wnętrzach stają się coraz bardziej powszechne. Duży wybór roślin doniczkowych i różny stopień wymagań pielęgnacyjnych powodują, że zieloną oazę może sobie w domu stworzyć każdy. Nieważne, czy będzie to kolekcja kaktusów, sukulentów, egzotycznych odmian z końca świata, czy rośliny rodem z PRL-u, modne 40–50 lat temu, które teraz wracają do łask. Odpowiednio dobranym zestawem roślin i ich kompozycją można w ciekawy sposób podkreślić styl pomieszczenia. Miłym zwyczajem jest też wymienianie się szczepkami czy oddawanie znajomym okazów, które nam już się znudziły. Wśród tych modnych obecnie kwiatów doniczkowych są odmiany pożyteczne dla naszego zdrowia.

Anginka babci Jadzi, czyli geranium

Intensywnie pachnąca roślina, zwana też cytrynką, grypką czy ruzyndlą, to pelargonia pachnąca. Chociaż pochodzi z południowej Afryki, jeszcze kilkadziesiąt lat temu była bardzo popularna na parapetach w polskich domach. Jej świeże lub suszone liście nasze babcie dodawały do herbaty, a pogniecione miały łagodzić nieprzyjemne dolegliwości występujące np. przy katarze. Nie bez powodu, bo substancje zawarte w intensywnie pachnących olejkach eterycznych tej niepozornej rośliny mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, znieczulające i antyseptyczne. A wydzielany pod wpływem delikatnych muśnięć zapach działa uspokajająco, odprężająco i nasennie. Dlatego warto tę roślinę mieć w sypialni. Zwłaszcza że jej zapachu nie lubią komary i inne uciążliwe owady.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.