Wschodniosłowiańskie Dziedzictwo Kulturowe Lublina

Wschodniosłowiańskie Dziedzictwo Kulturowe Lublina
20 Maja 16:00
Zamek Lubelski wyspianski

WSTĘP WOLNY

Zapowiedzieli swój udział

Pobieranie... Pobieranie...

„Wschodniosłowiańskie Dziedzictwo Kulturowe Lublina” to trzydniowy festiwal, który odbędzie się w dniach 20 – 22 maja 2016 roku (piątek – niedziela) w Lublinie. Jest to znaczące wydarzenie na scenie kulturalnej Lublina, którego organizatorami są Lubelski Instytut Kultury Prawosławnej, Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska oraz Bractwo Prawosławne świętych Cyryla i Metodego.
Festiwal odbędzie się w różnych przestrzeniach Lublina, zarówno sakralnej jak i świeckiej, sygnalizując tym samym przenikanie się tradycji duchowej i historycznej, tworzących fundament kulturowy Lublina. Organizatorzy pragną zaprezentować wschodniosłowiańskie dziedzictwo kulturowe Lublina z trzech różnych perspektyw: historycznej i teologicznej, ikonograficznej, a także muzycznej.

SŁOWO to leitmotiv pierwszego dnia festiwalu w piątek 20 maja 2016 r. Temat wiodący pierwszego dnia to:
Kulturowa tożsamość Lublina. Spotkanie Wschodu i Zachodu.
Pierwsza część to konferencja popularno-naukowa składająca się z cyklu trzech wykładów:
- Wiara, kult, kultura – źródła wielokulturowości Lublina. - prof. dr hab. Krzysztof Leśniewski (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II)
- Renesans lubelski. Spotkanie kultur europejskiego Wschodu i Zachodu. - prof. dr hab. Irena Rolska (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II)
- Kaplica Zamkowa Trójcy Świętej – synteza ducha i sztuki chrześcijańskiej. - dr Andrzej Frejlich (historyk sztuki, bizantynista z Lubelskiego Muzeum w Lublinie).
Po zakończeniu wykładów w Kaplicy Zamkowej Trójcy Świętej będzie miał miejsce koncert pieśni prawosławnych w stylu bizantyńskim w wykonaniu Chóru Żeńskiego Monasteru Opieki Matki Bożej w Turkowicach.
Wszystkie wydarzenia odbędą się w godzinach 16.00 – 19.00 na Zamku Lubelskim.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie