Startuje "Wielokulturowy Lublin"

Kultura, tradycje oraz obyczaje mniejszości narodowych i religijnych żyjących w Lublinie zostaną zaprezentowane podczas festiwalu "Wielokulturowy Lublin", który rozpocznie się w piątek. Organizatorzy przygotowali ponad 60 różnorodnych wydarzeń.

Festiwal nawiązuję do tradycji Lublina, który był miastem wielokulturowym położonym na ważnym szlaku handlowym, przyciągającym ludzi z różnych stron. "Chcemy pokazywać to, co było i stan dzisiejszy. Zależy nam, aby mniejszości pokazywały swoją kulturę i aby ludzie różnych kultur spotykali się. Chodzi o to, byśmy tworzyli różnokolorową mozaikę, w której każdy element jest ważny" - powiedziała Joanna Kolstrung z lubelskiego Centrum Kultury, które jest głównym organizatorem festiwalu.

Festiwal odbywa się już po raz siódmy. W tym roku prezentowane będą kultura i tradycje społeczności żydowskiej, muzułmańskiej, prawosławnej, greckokatolickiej, ukraińskiej, białoruskiej, bałkańskiej i ewangelickiej. Reprezentanci mniejszości są współorganizatorami festiwalowych imprez.

Tu znajdziesz program imprezy

Przedstawiciel społeczności muzułmańskiej w Lublinie imam Nidal Abu Tabaq powiedział, że festiwal jest bardzo ważny, ponieważ zbliża ludzi do siebie. "Dotychczas jest tak, że nie przeszkadzamy sobie nawzajem, trzymamy kciuki za siebie, ale apeluję do wszystkich: zacznijmy współpracować, kościół razem z meczetem, meczet z synagogą i z innymi" - powiedział imam Nidal Abu Tabaq.

Program festiwalu przewiduje cykl koncertów pod hasłem "Nuty narodów", w których wystąpią m.in. czeczeński zespół dziecięcy prowadzony przez Żandara Zakajeva z lubelskiego ośrodka dla uchodźców, ukraińskie grupy "Illusions" i "Atmosfera" oraz chór prawosławnej katedry pw. Świętego Mikołaja w Białymstoku "Aksion". Program kabaretowy "Śmiej się pan" zaprezentuje Teatr Żydowski z Warszawy.

W sobotę i niedzielę będzie można poznawać pamiątki po dawnym wielokulturowym Lublinie i uczestniczyć w spacerach z przewodnikami szlakami: żydowskim, ewangelickim i ruskim. Można też będzie odwiedzić nowy meczet przy ul. Romanowskiego, poznać historię cerkwi prawosławnej przy ul. Ruskiej, zwiedzić greckokatolicką kaplicę w seminarium duchownym przy ul. Wyszyńskiego.

Zaplanowano warsztaty piosenki żydowskiej, powstałych niedawno tańców izraelskich i kaligrafii hebrajskiej. Otwarta zostanie wystawa fotografii otworkowej o. Sofroniusza z monastyru w Jabłecznej "Prawosławie przez dziurkę", przedstawiająca codzienne życie mnichów prawosławnych oraz wystawa fotograficzna "Hadż - podróż do serca islamu" poświęcona pielgrzymkom muzułmanów do Mekki. Odbędą się lekcje języka arabskiego i kaligrafii arabskiej, będzie można spróbować potraw kuchni żydowskiej oraz ormiańskiej.

Festiwal potrwa do środy 28 maja.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KULTURA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie