Warszawa: Festiwal im. Jacka Kuronia w Warszawie

Debaty, pokaz filmu i występy artystyczne znalazły się w programie Festiwalu im. Jacka Kuronia, który w czwartek rozpocznie się w Warszawie. Wśród gości festiwalu znaleźli się m.in. Anne Applebaum i Radosław Sikorski, Gesine Schwan, Gianni Vattimo, Timothy Snyder i Jeffrey Sachs.

Imprezę, która potrwa do 17 czerwca, otworzy czwartkowa debata "Ukraina w oblężeniu, Europa na rozdrożu", w której udział wezmą minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i szef Krytyki Politycznej Sławomir Sierakowski.

Tego samego dnia o współczesnym kształcie i roli kapitalizmu Sierakowski rozmawiał będzie z amerykańskim ekonomistą prof. Jeffreyem Sachsem, doradcą ekonomicznym rządów w Ameryce Łacińskiej i w krajach byłego ZSRR. Sachs znany jest także ze swojej działalności charytatywnej na rzecz zwalczania ubóstwa, walki z chorobami i redukcji zadłużeń w krajach rozwijających się.

6 czerwca w siedzibie Krytyki Politycznej odbędzie się dyskusja pt. "Lewica przyszłością chrześcijaństwa?", w której udział wezmą: prof. Małgorzata Kowalska, Tomasz Stawiszyński oraz włoski filozof i publicysta Gianni Vattimo. 10 czerwca o problemach systemu edukacji porozmawiają dr Krystyna Starczewska, Jacek Żakowski oraz niemiecka politolog i polityk prof. Gesine Schwan.

W środę 11 czerwca o transformacjach ustrojowych w Polsce i na Ukrainie z dziennikarką, laureatką Nagrody Pulitzera Anne Applebaum oraz amerykańskim historykiem prof. Timothym Snyderem - specjalistą w tematach nacjonalizmu i Europy Środkowej - rozmawiać będzie Sławomir Sierakowski.

Na następny dzień zaplanowano dyskusję "Europa socjalna - odpowiedź na kryzys?", której gośćmi będą amerykański politolog prof. David Ost, prof. Jerzy Osiatyński, niemiecki sekretarz stanu w ministerstwie gospodarki dr Guenther Horzetzky i Agnieszka Lichnerowicz.

13 czerwca odbędzie się spotkanie pod hasłem "Etos buntu - rewolucjoniści Europy Środkowo-Wschodniej". Na ten temat dyskutować będzie prof. Jarosław Hrycak, Michał Sutowski i amerykańska historyczka prof. Marci Shore.

w ramach Big Book Festivalu, 14 czerwca w warszawskim barze Studio, na temat solidarności według kobiet porozmawiają Shana Penn, Ludwika Wujec, Alicja Wancerz-Gluza, Aleksandra Niżyńska i Maria Klaman. Organizatorzy festiwalu przygotowali także prezentację filmu "Solidarność według kobiet" w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego.

Tego samego dnia na placu Defilad i barze Studio zaplanowano koncerty Krakowskiego Chóru Rewolucyjnego i Orkiestry Dętej Ziemi Mazowieckiej oraz obywatelskie warsztaty dla dzieci. Przygotowano także paradę traktorów oraz pokazy traktorów marki Ursus. W ramach akcji "Zakłady. Ursus 2014" w dniach 13-15 czerwca odbędzie się cykl wydarzeń artystyczno-społecznych na terenach dawnych Zakładów Przemysłu Ciągników w Ursusie.

Wcześniej, 8 czerwca - również w barze Studio - otwarta zostanie wystawa "Jacek Kuroń - oś życia", poświęcona życiu i działalności dwukrotnego ministra pracy i polityki socjalnej w wolnej Polsce, jednego z przywódców opozycji w okresie PRL.

15 czerwca na tarasie Teatru Studio odbędą się warsztaty teatralne, prowadzone przez Laboratorium Przestrzeni Wspólnej. Również w niedzielę spacer śladami Jacka Kuronia po warszawskim Żoliborzu poprowadzi Danuta Kuroń. Zbiórka odbędzie się przed wejściem głównym do parku im. Stefana Żeromskiego przy placu Wilsona.

Festiwal im. Jacka Kuronia zakończy się 17 czerwca w foyer Teatru Studio. "Listy do Gajki" - listy Gai i Jacka Kuroniów czytać będzie aktorka i reżyserka Agnieszka Glińska wraz z aktorem Łukaszem Lewandowskim. 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie