Kolegium dla służby

Przemówienie Benedykta XVI przed modlitwą Anioł Pański 19 lutego 2012.

Zawierzamy nowych kardynałów macierzyńskiej opiece Najświętszej Maryi Panny, aby zawsze ich wspomagała w posłudze kościelnej i wspierała w obliczu prób - powiedział Benedykt XVI w krótkim przemówieniu podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański w Watykanie. Papież nawiązał do konsystorza i dzisiejszej Mszy św. z udziałem nowych kardynałów w bazylice watykańskiej oraz obchodzonego dzisiaj w Watykanie liturgicznego święta Katedry Świętego Piotra.
Publikujemy tekst papieskiego przemówienia.

Drodzy Bracia i siostry!

Ta niedziela jest szczególnie uroczysta, tutaj w Watykanie, z powodu wczorajszego konsystorza, podczas którego kreowałem 22 nowych kardynałów. Wraz z nimi z radością koncelebrowałem dziś rano Eucharystię w Bazylice św. Piotra, przy Grobie Apostoła, którego Jezus powołał, aby był "skałą" na której zbuduje swój Kościół (por. Mt 16,18). Dlatego zachęcam was wszystkich, byście dołączyli także waszą modlitwę za tych czcigodnych braci, którzy są teraz jeszcze bardziej zaangażowani we współpracę ze mną w kierowaniu Kościołem powszechnym i dawaniu świadectwa Ewangelii, aż do ofiary ze swojego życia. To oznacza czerwony kolor ich szat: kolor krwi i miłości. Niektórzy z nich pracują w Rzymie, w służbie Stolicy Apostolskiej, inni są pasterzami ważnych Kościołów diecezjalnych, inni wyróżnili się z powodu długiej i cennej działalności naukowej i dydaktycznej. Teraz stanowią część Kolegium, które jak najściślej wspomaga papieża jego posłudze jedności i ewangelizacji: przyjmujemy ich z radością, przypominając to, co powiedział Jezus dwunastu Apostołom: "Kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem wszystkich. Bo i Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć i dać swoje życie na okup za wielu" (Mk 10,44-45).

To wydarzenie kościelne wpisuje się w tło liturgiczne święta Katedry Świętego Piotra, obchodzone już dziś, bo 22 lutego - w dzień tego święta - będzie Środa Popielcowa, początek Wielkiego Postu. "Katedra" jest siedzeniem zarezerwowanym biskupowi, stąd pochodzi nazwa "katedry", nadawana kościołowi w którym właśnie biskup przewodniczy liturgii i naucza lud. Katedra świętego Piotra, przedstawiona w absydzie Bazyliki Świętego Piotra przez monumentalną rzeźbę Berniniego jest symbolem szczególnej misji Piotra i jego następców, aby paść owczarnię Chrystusową, zachowując ją zjednoczoną w wierze i miłości. Już w drugim wieku św. Ignacy Antiocheński przypisywał Kościołowi w Rzymie szczególny prymat, pozdrawiając go w swoim liście do Rzymian, jako ten, który "przewodzi w miłości". To szczególne zadanie służby wspólnoty rzymskiej i jej biskupa wypływa z faktu, że w tym mieście przelali swoją krew, apostołowie Piotra i Paweł, a także wielu innych męczenników. Powracamy w ten sposób do świadectwa krwi i miłości. Katedra św. Piotra jest więc oznaką władzy, ale władzy Chrystusa, opartej na wierze i miłości.

Drodzy przyjaciele, zawierzamy nowych kardynałów macierzyńskiej opiece Najświętszej Maryi Panny, aby zawsze ich wspomagała w posłudze kościelnej i wspierała w obliczu prób. Maryjo, Matko Kościoła, dopomóż mi i moim współpracownikom, by pracować niestrudzenie na rzecz jedności Ludu Bożego i głoszenia wszystkim ludom orędzia zbawienia, wypełniając pokornie i odważnie posługę prawdy w miłości.


 

«« | « | 1 | » | »»
 • Anka
  20.02.2012 05:57
  Komentarz nie do materiału tylko do redakcji - czy dobrze widzę, że na gosc.pl nie ma nawet krótkiej wzmianki o Kongregacji Ruchu Światło-Życie, która miała miejsce na Jasnej Górze? Przecież KAI chyba by się podzielił informacjami...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Rozpocznij korzystanie