Kapłan i jego drużyna

– Kilka lat temu młody ksiądz odwiedzając naszą rodzinę z doroczną wizytą duszpasterską, poprosił o modlitwę w swojej intencji. Zaskoczył nas tą prośbą i uświadomił, że też możemy coś dla niego zrobić – wspomina Aleksandra Marcinkowska, zaangażowana w Apostolat Margaretka.

Jasny cień kapłana

– Kiedy posługiwałam jako zakrystianka w jednej z lubelskich parafii, miałam możliwość zetknąć się bezpośrednio z kapłanami, przyjrzeć się bliżej ich apostolstwu, codziennemu utrudzeniu, a także pragnieniu wzrastania w świętości. Przyszła mi wtedy myśl, aby każdego dnia, w miarę możliwości, ofiarować za nich godzinę adoracji Najświętszego Sakramentu – opowiada s. Gabriela ze Zgromadzenia Sióstr Rodziny Betańskiej, która podjąwszy dzieło tej adoracji, niedługo potem zaczęła rozpowszechniać ideę modlitwy za księży wśród młodzieży objętej działalnością referatu powołaniowego. W ten sposób w pierwszy czwartek lutego 1999 r. narodziła się Betańska Misja Wspierania  kapłanów. Istotą jej działania jest modlitewne czuwanie nad kapłanem, bycie jego „cieniem”. – Każda osoba deklarująca pragnienie przystąpienia do Misji, zobowiązuje się do odmawiania dwóch modlitw: jednej do Ducha Świętego za księdza powierzonego odtąd jej wsparciu, drugiej zaś do Matki Bożej za wszystkich kapłanów włączonych do BMWK. Można jednak, oprócz tego, ofiarowywać też wszelkie inne formy duchowego wsparcia – mówi s. Gabriela.

Zdarzają się też takie chwile w życiu księdza, kiedy trudności zdają się go przygniatać i przerastać. Wtedy pomoc modlitewna powinna nadejść szybko i być jeszcze intensywniejsza. Z myślą o takich właśnie nadzwyczajnych okolicznościach zostało stworzone SMS-owe pogotowie modlitewne. – Proszący o wsparcie kapłan jest informowany, że została podjęta natychmiastowa modlitwa w jego intencji. Później jest on składany u stóp Jezusa Eucharystycznego w czasie naszej adoracji Najświętszego Sakramentu – tłumaczy siostra. Obecnie w Misji jest blisko 7 tys. osób, w różnym wieku, wszystkich stanów i zawodów, które regularnie wypełniają swoje duchowe zobowiązania względem powierzonych sobie księży. Nie są stawiane żadne granice dla hojności ludzkich serc. Jedna osoba może mieć pod opieką modlitewną kilku kapłanów. W archidiecezji gdańskiej tą formą modlitwy objętych jest 300 księży, na jej terenie jest też najwięcej osób należących do BMWK.

Ksiądz z wizytówki

– Parafie, które wyrażą takie pragnienie, otrzymają wizytówki z imieniem księdza i rokiem jego święceń oraz z intencją: o miłość księży do Kościoła i o zapał w dziele nowej ewangelizacji. Wizytówki te w Wielki Czwartek 2012 r. zostaną rozdane osobom, które będą chciały przez miesiąc modlić się za tego konkretnego księdza – mówi ks. Jacek Socha, jeden z opiekunów akcji „Słudzy Pana. Kapłani proszą o modlitwę”. Akcja po raz pierwszy została przeprowadzona w roku 2011, obejmując wtedy tylko archidiecezję gdańską. W jej efekcie pod modlitewną opiekę wiernych trafiło 10 tys. księży! Inicjatywa ta jest kontynuacją idei modlitwy za księży, z którą identyfikuje się środowisko strony www.kaplani.com.pl. Wbrew pozorom, pomysł na taki wielkoczwartkowy dar dla prezbiterów nie zrodził się w sercu kapłana, ale osoby świeckiej, Joanny Roczyńskiej, która jest odpowiedzialna za administrowanie wspomnianym serwisem internetowym. – Proponowana przez nas modlitwa ma poruszyć serca tych wiernych, którzy jeszcze nie są gotowi na długie zobowiązania, a chcą modlić się za księży. Stąd propozycja modlitewnej opieki na 30 dni. Po ich zakończeniu modlitwę można przedłużyć, przekazać wizytówkę z imieniem księdza kolejnej osobie lub zakończyć swe wstawiennictwo – mówi Joanna. Czy ta propozycja spotkała się z odzewem ze strony parafi i? Okazuje się, że zainteresowanie otrzymaniem wielkoczwartkowego pakietu modlitewnego przerosło oczekiwania samych organizatorów, którzy zapragnęli, aby każdy ksiądz w Polsce w dniu ustanowienia sakramentu kapłaństwa otrzymał modlitewnego przyjaciela przynajmniej na 4 tygodnie. Z ich wyliczeń wynikało, że w Polsce jest około 33 tys. księży. – Z wielką radością dodrukowywaliśmy kolejne wizytówki. W sumie za sprawą zaangażowania około 170 parafii, które zgłaszały się od Chałup po Zakopane oraz od Ukrainy po Kanadę i Meksyk, modlitwą zostało objętych 41 tys. księży! Dzięki skali zaangażowania parafii mogliśmy ogarnąć modlitwą księży z USA, Irlandii, Słowacji, a w poszukiwaniu księży zawędrowaliśmy nawet na kontynent afrykański – cieszy się Joanna Roczyńska. Cieszą się też kapłani i pewnie mają cichą nadzieję, że gdy minie miesiąc, modlitwa za nich nie ustanie.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie