Ożywiony SAD

Muzyka zaklęta w drewnie. Cykl koncertów pod takim hasłem odbędzie się od czerwca do sierpnia w 12 wybranych świątyniach drewnianych w Małopolsce. Jednocześnie kilkadziesiąt kościołów będzie można zwiedzać przez 5 dni w tygodniu, korzystając z opieki pracowników Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce ma ponad 1500 km długości i prowadzi do 251 za­bytkowych obiektów drewnianych. W większości są to kościoły i cerkwie oraz np. stojące przy nich drewnia­ne dzwonnice, ale na liście obiektów znajdują się także stare dwory i wille oraz drewniane zabudowy i parki etnograficzne, w których eksponowane są różnorodne obiekty i budowle.

Szlak Architektury Drewnianej powstał w 2001 roku. Od początku problemem było znalezienie sposobu na udostępnienie tych obiektów sa­kralnych, które generalnie mogły być otwarte tylko w czasie sprawowania liturgii. Tymczasem turyści chcieli zobaczyć nie tylko bryłę budynków, ale też obrazy, polichromie i inne unikatowe zabytki wewnątrz. MOT, rokrocznie od 2008 r., w porozumie­niu z gospodarzami drewnianych obiektów, w lecie wpuszcza gości do kilkudziesięciu z nich.

Muzyka będzie rozbrzmiewała m.in. w świątyni wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO   Grzegorz Kozakiewicz/GN Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie
Muzyka będzie rozbrzmiewała m.in. w świątyni wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO
– W tym roku, po raz piąty, udało nam się znaleźć rozwiązanie najtrud­niejszego problemu, czyli udostęp­nienia do zwiedzania małych kościo­łów czy cerkwi, gdzie – ze względu na szczupłość budżetu – parafie nie mogą sobie pozwolić na zatrudnienie osobnych pracowników do obsługi turystów. Zrobiliśmy kompilację dwóch źródeł finansowania. Dzięki pieniądzom z Wojewódzkiego Urzę­du Pracy w Krakowie, w ramach programu aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych „Konserwator”, mogliśmy utworzyć 30 stanowisk pracy, dając zajęcie bezrobotnym w kilkudziesięciu miejscach. Kolej­ne 31 osób zatrudniliśmy w projekcie „Małopolska Gościnna”. Zadaniem ich wszystkich będzie udostępnia­nie obiektów sakralnych turystom od środy do soboty w godzinach od 9 do 18, a w niedziele – od 12 do 16 – wyjaśnia Piotr Łężniak, koordynator projektu „Otwarty Szlak Architektu­ry Drewnianej” z MOT.

  mat. gn Terminy otwarcia zostały usta­lone z gospodarzami i ostatecznie 28 obiektów można zwiedzać w ciągu tych pięciu dni od 16 kwietnia do 15 października, a druga grupa – 31 obiektów – jest otwarta od 1 kwietnia do 30 września.

Liczba zwiedzających Szlak Ar­chitektury Drewnianej wzrosła po tym, gdy w 2003 roku 4 małopolskie kościoły zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultural­nego i Naturalnego UNESCO. Trafły na nią: kościół pw. św. Michała Archanioła w Binarowej, kościół pw. św. Michała Archanioła w Dębnie Pod­halańskim, kościół pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej i kościół pw. śś. Filipa i Jakuba w Sękowej.

– W 2008 roku oznakowanie obiektów w małopolskiej części SAD zostało odświeżone i uzupełnione. Publikacje Małopolskiej Organizacji Turystycznej, województwa małopol­skiego oraz wielu samorządów stale promują Szlak Architektury Drew­nianej jako unikatowy w Europie zespół zabytków, wyróżniających się precyzją konstrukcji i wykończenia, czerpiącą z rzemiosła ludowego. Zabytki te chętnie oglądają turyści z całego świata, duże zainteresowa­nie wykazują między innymi goście z Azji, szczególnie z Japonii – mówi Paweł Mierniczak, dyrektor MOT w Krakowie.

Ożywieniu Szlaku Architektu­ry Drewnianej i jego popularyzacji ma służyć organizowany już po raz szósty cykl koncertów pod stałym ty­tułem „Muzyka zaklęta w drewnie”. Co roku ich repertuar i program zmieniają się, a doskonałym podsumowaniem są wydawane po koncer­tach płyty. W niedzielne popołudnia, od 10 czerwca do 26 sierpnia, będą tu organizowane przez Małopolską Organizację Turystyczną otwarte i bezpłatne koncerty.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Rozpocznij korzystanie