Abp Fisichella o katolikach i polityce

Katolicy zaangażowani w politykę nie powinni ulegać nostalgii ani utopizmowi. Wymagany jest od nich natomiast ewangeliczny realizm, to znaczy spoglądanie w przyszłość ze świadomością przeszłości.

Takiego zdania jest abp Rino Fisichella. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji wyraził je podczas prezentacji książki włoskiej lekarki i parlamentarzystki Paoli Binetti „Etyka i demokracja”.

Według hierarchy sytuacja w tej dziedzinie jest alarmująca, co obrazowo porównał on do „pożaru i wołania o pomoc”, najwyraźniej odnosząc się do dyskutowanej od dłuższego czasu kwestii obecności katolików we włoskim życiu publicznym. W tym stanie rzeczy, zdaniem abp. Fisichelli, zaangażowanie wierzących nie powinno przypominać ewangelicznego „przyszywania łaty do starego sukna”. „Oczekuję od zaangażowanych w politykę katolików przede wszystkim dalekowzroczności, która wymaga trudu innowacji, zdolności do wypracowania projektu, bez czego nie ma przyszłości” – stwierdził abp Fisichella. Dodał, że ważna jest ponadto „odwaga i zdolność wyjścia ku nowemu”. „Ze słabości idei wyrasta słaba kultura i polityka” – wyjaśnił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Rozpocznij korzystanie