Reklama! banner 468x60 expand
Ma podążać za scrollem. Banner 468x60, który po najechaniu myszką rozwija się w dół, do rozmiarów 468x240, pikseli. Po zdjęciu kursora myszy wraca do swojego rozmiaru. Wyceniany za 1000 odsłon. Format gif,jpg,swf

Cebu na Filipinach miejscem 51. MKE

Miasto Cebu na Filipinach – stolica prowincji i wyspy o tej samej nazwie – będzie za 4 lata miejscem 51. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Zapowiedział to Benedykt XVI w przesłaniu wideo, które zaprezentowano 17 czerwca na zakończenie Mszy św. kończącej obecny, 50. MKE w Dublinie.

Ojciec Święty przekazał jednocześnie mieszkańcom całego tego wyspiarskiego państwa azjatyckiego gorące pozdrowienia i zapewnienia o swej bliskości modlitewnej z nimi.

Liczące nieco ponad 800 tys. mieszkańców Cebu jest piątym co do wielkości miastem Filipin, ale jako zespół miejski, obejmujący ok. 10 mniejszych miast, z ponad 2,5 mln ludności, stanowi drugą aglomerację w kraju, po Manili. Jest również drugim po stolicy ośrodkiem gospodarczym i handlowym; najbardziej rozwinięty jest tu przemysł spożywczy, petrochemiczny, włókienniczy i drzewny. Miasto jest głównym portem wyspy położonej w środkowej części archipelagu filipińskiego. Działa tu 5 uczelni wyższych, z których najstarszy jest Uniwersytet Katolicki św. Karola, założony przez jezuitów w 1595.

Początki miasta sięgają wyprawy słynnego żeglarza portugalskiego Ferdynanda Magellana, który przybił tu ze swym statkiem 7 kwietnia 1521, stawiając w tym miejscu krzyż. Przetrwał on do dnia dzisiejszego i jest przechowywany w małej kapliczce w tym mieście. Ale pierwszą osadę założyli tu Hiszpanie w 1565 jako San Miguel Villa del Santísimo Nombre de Jesús; w 6 lat później jej nazwę zmieniono na obecną Cebu. Jest najstarszym ośrodkiem założonym przez Hiszpanów na Filipinach.

W kwietniu 1965 właśnie w Cebu odbyły się główne uroczystości z okazji 400-lecia chrześcijaństwa na wyspach. Miasto jest ponadto siedzibą drugiej, po manilskiej, diecezji filipińskiej – powstała ona 14 sierpnia 1595, a od 28 kwietnia 1934 ma ona status archidiecezji i siedziby metropolii, w której skład wchodzą obecnie 4 diecezje: Dumaguete, Maasin, Tagbilaran, Talibon. Od 10 października 2010 na czele tej jednostki kościelnej stoi abp Jose Serofia Palma (ur. 19 marca 1950), który od 1 grudnia ub.r. jest również przewodniczącym Konferencji Biskupów Katolickich Filipin.

Kraj ten już po raz drugi będzie gospodarzem Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego – w dniach 3-7 lutego 1937 odbył się tam 33. MKE pod hasłem „Apostolat eucharystyczny na misjach”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Rozpocznij korzystanie