Festiwal w Żarnowcu przypomni Konopnicką

Przypomnienie postaci i twórczości Marii Konopnickiej jest głównym motywem 3-dniowego Festiwalu "Żarnowiec 2013", który rozpoczyna się w piątek w Żarnowcu k. Krosna (Podkarpackie).

Impreza odbędzie się na dziedzińcu dworku pisarki, gdzie od ponad 50 lat mieści się jej muzeum.

"Organizując w Żarnowcu nasz festiwal chcemy poprzez jego miejsce przypomnieć Marię Konopnicką. Poetkę i pisarkę, która w naszych czasach coraz bardziej odchodzi w niepamięć. Dzisiaj mniej osób czyta jej utwory. Mamy nadzieję, że ta impreza choć trochę to zmieni" - powiedział dyrektor artystyczny festiwalu Marek Wiatr.

Podczas trzech pierwszych dni Festiwalu "Żarnowiec 2013" będzie można poznać różne nurty muzyki. W piątek wieczorem "Barona cygańskiego" przedstawią soliści, chór i orkiestra Opery Śląskiej w Bytomiu.

W sobotę odbędzie się koncert w hołdzie Marii Konopnickiej. Soliści Opery Śląskiej i Opery Krakowskiej zaprezentują najpopularniejsze polskie pieśni, a Krzysztof Globisz będzie czytał fragmenty listów poetki i recytował jej wiersze.

Także w sobotę fragmenty operetkowych utworów o kobietach w koncercie "Kobieta, wino, śpiew" wykonają artyści Opery Śląskiej.

Z kolei w niedzielę odbędzie się koncert "Dawnych wspomnień czar". Program został poświęcony Annie German i Czesławowi Niemenowi. Piosenki German będzie śpiewać Małgorzata Bukała, a Niemena Michał Kaczmarek i Grażyna Łobaszewska.

Festiwal w Żarnowcu organizowany jest od dziewięciu lat. Co roku uczestniczy w nim kilka tysięcy osób. Tegoroczną imprezę zorganizowały m.in. Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu oraz Towarzystwo Operowe i Teatralne w Krośnie.

Polska poetka, pisarka, krytyk literacki i publicystka Maria Konopnicka w 1903 r. otrzymała w darze zakupiony ze składek społeczeństwa dworek w Żarnowcu k. Krosna. Mieszkała w nim przez ostatnie lata życia. Zmarła 8 grudnia 1910 r. we Lwowie. Została pochowana na Cmentarzu Łyczakowskim.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Rozpocznij korzystanie