Około 200 pielgrzymów przeszło w środę oznakowanym szlakiem pątniczym, prowadzącym z pocysterskiego opactwa w Koprzywnicy do Sanktuarium Maryjnego w Sulisławicach (Świętokrzyskie). Zagospodarowanie trasy było możliwe dzięki środkom unijnym.
Trasę o długości ośmiu kilometrów od ponad 120 lat przemierzają pątnicy, głównie diecezji sandomierskiej. W zamyśle realizatorów przedsięwzięcia, zagospodarowanie trasy ma przybliżyć gościom lokalną historię oraz ułatwić odpoczynek i medytację w pielgrzymowaniu.
Na początku i końcu szlaku ustawione tablice informacyjne, zawierające plan i charakterystykę trasy. Wydano także przewodnik po szlaku.
Na trasie znalazły się miejsca do wypoczynku dla pielgrzymów i turystów. W dziewięciu miejscach ustawiono realistyczne drewniane rzeźby, przedstawiające postaci historyczne i świętych związanych z 800-letnią historią ziemi koprzywnickiej. Rzeźby powstały podczas organizowanego latem pleneru artystycznego.
Jak poinformowała PAP dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Koprzywnicy Alicja Stępień, pątnicy spotkali się w koprzywnickim kościele p.w. św. Floriana. „W pierwszej wędrówce odnowioną trasą uczestniczyli uczniowie koprzywnickich szkół, duchowni miejscowych parafii, regionaliści, samorządowcy, artyści - wykonawcy rzeźb i mieszkańcy okolicy” - tłumaczyła.
Pielgrzymi podczas wędrówki poznawali historię postaci, których figury znalazły się przy trasie. Mogli odpocząć, posilić się i ogrzać w wiejskiej świetlicy w Beszycach, która jest umiejscowiona w połowie trasy. Pielgrzymkę zakończyła msza odprawiona w sanktuarium w Sulisławicach.
Wzdłuż trasy umiejscowiono rzeźby m.in. patrona jednego z kościołów w Koprzywnicy św. Floriana, patrona diecezji sandomierskiej bł. Wincentego Kadłubka, św. Walentego, którego relikwie znajdują się w koprzywnickim kościele i Doroty Ogrufiny, która w XVII w. przywiozła do sulisławickiego kościoła obraz Matki Bożej Bolesnej.
Projekt szlaku jest współfinansowany ze środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Malowniczy pod względem krajobrazowym i przyrodniczym, przebiegający częściowo przez las szlak jest od kilku lat także oznakowaną trasą rowerową, z której korzystają turyści.
Pocysterskie opactwo w Koprzywnicy to jeden z cenniejszych przykładów budownictwa romańskiego, wzorowanego na macierzystym klasztorze Clairvaux. W kościele pw. św. Floriana można podziwiać nie tylko unikatową architekturę z XIII wieku, ale także rzadkie malowidła i inne zabytki sztuki sakralnej.
Sulisławice, zwane "sandomierską Częstochową", są miejscem pielgrzymek wiernych miejscowej diecezji od połowy XVII w. W Sanktuarium znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Bolesnej.
Sanktuarium tworzy zabytkowy zespół dwóch kościołów. Starszy zachował późnoromańskie detale architektoniczne - wystrój wnętrza pochodzi z końca XVII i z XVIII w. Z kolei neogotycki kościół parafialny, pod wezwaniem Narodzenia Matki Bożej, budowano w latach 1871-1888. W obrębie zespołu kościelnego wznoszą się także: murowana dzwonnica z 1838 r. i plebania z początków XX w. Od 1951 r. kustoszami sanktuarium są księża Zmartwychwstańcy.