Szlakiem pątników

Około 200 pielgrzymów przeszło w środę oznakowanym szlakiem pątniczym, prowadzącym z pocysterskiego opactwa w Koprzywnicy do Sanktuarium Maryjnego w Sulisławicach (Świętokrzyskie). Zagospodarowanie trasy było możliwe dzięki środkom unijnym.

Trasę o długości ośmiu kilometrów od ponad 120 lat przemierzają pątnicy, głównie diecezji sandomierskiej. W zamyśle realizatorów przedsięwzięcia, zagospodarowanie trasy ma przybliżyć gościom lokalną historię oraz ułatwić odpoczynek i medytację w pielgrzymowaniu.

Na początku i końcu szlaku ustawione tablice informacyjne, zawierające plan i charakterystykę trasy. Wydano także przewodnik po szlaku.

Na trasie znalazły się miejsca do wypoczynku dla pielgrzymów i turystów. W dziewięciu miejscach ustawiono realistyczne drewniane rzeźby, przedstawiające postaci historyczne i świętych związanych z 800-letnią historią ziemi koprzywnickiej. Rzeźby powstały podczas organizowanego latem pleneru artystycznego.

Jak poinformowała PAP dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Koprzywnicy Alicja Stępień, pątnicy spotkali się w koprzywnickim kościele p.w. św. Floriana. „W pierwszej wędrówce odnowioną trasą uczestniczyli uczniowie koprzywnickich szkół, duchowni miejscowych parafii, regionaliści, samorządowcy, artyści - wykonawcy rzeźb i mieszkańcy okolicy” - tłumaczyła.

Pielgrzymi podczas wędrówki poznawali historię postaci, których figury znalazły się przy trasie. Mogli odpocząć, posilić się i ogrzać w wiejskiej świetlicy w Beszycach, która jest umiejscowiona w połowie trasy. Pielgrzymkę zakończyła msza odprawiona w sanktuarium w Sulisławicach.

Wzdłuż trasy umiejscowiono rzeźby m.in. patrona jednego z kościołów w Koprzywnicy św. Floriana, patrona diecezji sandomierskiej bł. Wincentego Kadłubka, św. Walentego, którego relikwie znajdują się w koprzywnickim kościele i Doroty Ogrufiny, która w XVII w. przywiozła do sulisławickiego kościoła obraz Matki Bożej Bolesnej.

Projekt szlaku jest współfinansowany ze środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Malowniczy pod względem krajobrazowym i przyrodniczym, przebiegający częściowo przez las szlak jest od kilku lat także oznakowaną trasą rowerową, z której korzystają turyści.

Pocysterskie opactwo w Koprzywnicy to jeden z cenniejszych przykładów budownictwa romańskiego, wzorowanego na macierzystym klasztorze Clairvaux. W kościele pw. św. Floriana można podziwiać nie tylko unikatową architekturę z XIII wieku, ale także rzadkie malowidła i inne zabytki sztuki sakralnej.

Sulisławice, zwane "sandomierską Częstochową", są miejscem pielgrzymek wiernych miejscowej diecezji od połowy XVII w. W Sanktuarium znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Bolesnej.

Sanktuarium tworzy zabytkowy zespół dwóch kościołów. Starszy zachował późnoromańskie detale architektoniczne - wystrój wnętrza pochodzi z końca XVII i z XVIII w. Z kolei neogotycki kościół parafialny, pod wezwaniem Narodzenia Matki Bożej, budowano w latach 1871-1888. W obrębie zespołu kościelnego wznoszą się także: murowana dzwonnica z 1838 r. i plebania z początków XX w. Od 1951 r. kustoszami sanktuarium są księża Zmartwychwstańcy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Rozpocznij korzystanie