Perły Podkarpacia

Pięć miejsc oraz zabytków z naszego regionu walczy o tytuł "Turystycznej Perły Podkarpacia".

Pod takim hasłem Polskie Radio Rzeszów oraz PTTK Rzeszów zorganizowały plebiscyt na największe atrakcje turystyczne województwa podkarpackiego.

Na liście zgłoszonych „pereł” znalazły się także zespół pałacowo-parkowy w Baranowie Sandomierskim, kościół parafialny pw. św. Wojciecha w Gawłuszowicach, Jezioro Tarnobrzeskie, Rudnik nad Sanem - Centrum Wikliniarstwa oraz Ulanów - stolica polskiego flisactwa. Wszystkie zgłoszone propozycje biorące udział w plebiscycie prezentowane są od wtorku do piątku na antenie Radia Rzeszów w audycji "Teraz Gramy". Zwycięskie miejsca podczas wakacji będą bohaterami audycji Radio Biwak, którego ekipa odwiedzi je, by zaprezentować je swoim słuchaczom.

Głosować można na stronie rzeszowskiej rozgłośni, prezentującej listę miejsc lub za pomocą sms, wysyłając wiadomość rozpoczynającą się od słowa "BIWAK" zakończonego kropką, następnie numery wybranego miejsca zakończonego kropką i uzasadnienia wyboru (przykład: BIWAK.01. Najciekawszym miejscem na Podkarpaciu jest…). Wiadomość należy wysłać pod numer 71601 (koszt 1 zł plus VAT). Na uczestników głosowania czekają nagrody pieniężne za I i III miejsce, za drugie zaś voucher dla dwóch osób na wycieczkę organizowaną przez PTTK Rzeszów. Przewidziane są także nagrody dodatkowe: 10 zestawów gadżetów promocyjnych Polskiego Radia Rzeszów. Głosowanie trwa do 30 kwietnia br.

Miejsca, zabytki i obiekty z naszego regionu zna chyba każdy osobiście, a przynajmniej ze słyszenia. Któż bowiem nie odwiedził jeszcze późnorenesansowego Zamku w Baranowie Sandomierskim, zwanego Małym Wawelem ze względu na widoczne inspiracje królewską rezydencją na Wawelu. Został wzniesiony w latach 1591-1606 według planów Santi Gucciego przez Leszczyńskich, ówczesnych właścicieli Baranowa. W kaplicy, powstałej w trakcie odbudowy zamku po pożarze w 1898 roku, znalazły się witraże zaprojektowane przez Józefa Mehoffera oraz obraz "Matka Boska Niepokalana" autorstwa Jacka Malczewskiego, umieszczony w ołtarzu.

Zabytkowy kościół parafialny pw. św. Wojciecha w Gawłuszowicach to perła drewnianej architektury sakralnej, jest to także jedna z największych drewnianych świątyń w Polsce (druga co do wielkości). Został zbudowany z drewna modrzewiowego w 1677 roku, o czym może świadczyć data widoczna na belce tęczowej od strony prezbiterium, i był trzecim w historii parafii. Cały kościół otacza wieniec sobót za wyjątkiem przedsionków. Wnętrze (strop oraz ściany) pokrywa polichromia z roku 1924, będąca dziełem Wlastimila Hofmana lub jego uczniów.

Jezioro Tarnobrzeskie to „cud ekologii”. Powstało w 2009 roku w miejscu olbrzymiego wyrobiska po kopalni odkrywkowej siarki w Machowie. Jest czwartym pod względem głębokości (42 m) sztucznym zbiornikiem w Polsce. Na Podkarpaciu większym akwenem od niego jest tylko Jezioro Solińskie.

Piaszczysta plaża, czysta woda oraz dochodzące coraz to nowe atrakcje w letnie, słoneczne dni przyciągają tysiące wypoczywających. Z jego uroków i oferty korzystają plażowicze, nurkowie, żeglarze, wędkarze oraz miłośnicy morsowania.

Rudnik nad Sanem już przy wjeździe do miasta podkreśla, że jest polską stolicą wikliniarstwa. Wszystko zaczęło się od Ferdinanda Hompescha-Bollheima, ziemianina rodem z Moraw, właściciela Rudnika, posła do Rady Państwa cesarstwa austro-węgierskiego, propagatora wikliniarstwa, które zaszczepił w swych rudnickich dobrach, zakładając szkołę koszykarską. Tradycja plecionkarstwa przetrwała do dzisiaj, o czym świadczy otwarcie w 2007 roku Centrum Wikliniarstwa oraz liczne imprezy związane ze sztuką wikliniarską.

Stolicą polskiego flisactwa mieni się natomiast Ulanów i ma po temu podstawy. Przez kilka wieków - od XVI do XX - mieszkańcy miasteczka żyli z flisactwa. Stąd pochodzili retmani i flisacy, zajmujący się spławianiem różnych towarów Sanem i Wisła aż do Torunia i Gdańska. Dawne tradycje podtrzymuje i promuje Bractwo Flisackie pw. św. Barbary w Ulanowie.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie