Szkoły ponadpodstawowe Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Konrada Mańki w Lublińcu zostały wyróżnione w ogólnopolskim konkursie.
Placówka kształci uczniów niesłyszących i słabosłyszących oraz niepełnosprawnych intelektualnie. Nagrodzony projekt edukacyjny był realizowany przez branżową szkołę I stopnia i technikum, które uzyskały status Dobrej Praktyki Szkoły Zawodowej Najwyższej Jakości 2021.
Podczas gali V edycji Konkursu "Szkoła zawodowa najwyższej jakości", która odbyła się 26 października w Warszawie, wyróżnienie odebrała Izabela Szczęsny, autorka projektu i nauczycielka gastronomii w lublinieckim ośrodku.
Projekt edukacyjny "Przysmaki Jana Pawła II w nowoczesnym ujęciu" został przygotowany z okazji 100. rocznicy urodzin papieża, przypadającej w 2020 roku.
Archiwum szkoły Autorka projektu Izabela Szczęsny, nauczycielka gastronomii w lublinieckim ośrodku.- Jan Paweł II zawsze troszczył się o młodzież, o niepełnosprawnych, zachowując z nimi serdeczną, duchową więź. Nasi uczniowie też z wielkim sercem i powodzeniem realizowali ten cykl kreatywnych działań, ujętych w ramy projektu edukacyjnego, na miarę swoich sił i umiejętności - mówi autorka projektu, którego realizację wspierali też inni nauczyciele: Teresa Piontek, Irena Sklorz i ks. Grzegorz Sokalski.
Dzięki temu przedsięwzięciu uczniowie mieli okazję lepiej poznać nie tylko pontyfikat, ale też postać papieża. W ramach zajęć pracowni gastronomicznej i szkolnego kółka gastronomicznego najpierw w różnych publikacjach szukali informacji o ulubionych potrawach Jana Pawła II. Potem zapoznali się z recepturami tych dań, a następnie wykonali je, ale w nowoczesnej wersji, z wykorzystaniem technik kuchni molekularnej.
Przygotowywali 23 różne potrawy, wśród których były m.in.: babka, barszcz z jabłkami, deserowe ciasteczka "Karolki", gołąbki, kartacze, kwaśnica i oczywiście kremówka w… molekularnej odsłonie.
Zajęcia zawsze kończyły się degustacją przygotowanych przysmaków. Niektóre z nich mieli okazję spróbować wszyscy uczniowie i nauczyciele podczas specjalnych drugich śniadań, nazwanych "papieskimi".
Projektowi kulinarnemu towarzyszyły też różne wydarzenia. Uczniowie odwiedzili Wadowice i tamtejsze Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. - Nie obyło się naturalnie bez konsumpcji słodkich kremówek, na które Karol Wojtyła po maturze chodził z kolegami do cukierni wiedeńskiego cukiernika Karola Hagenhubera, mieszczącej się przy Rynku pod numerem 15. Wspominał o tym 16 czerwca 1999 roku, podczas swojej ostatniej wizyty w rodzinnych Wadowicach - przypomina Izabela Szczęsny.
Zorganizowany został również szkolny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II, w którym nagrodą dla wszystkich uczestników będzie wycieczka do Muzeum Monet i Medali św. Jana Pawła II w Częstochowie. A zdobywcy trzech pierwszych miejsc podczas jutrzejszego podsumowania konkursu otrzymają medale jubileuszowe, przygotowane przez Skarbnicę Narodową z okazji 100. rocznicy urodzin ojca świętego.
Uczniowie nauczyli się też w języku migowym pieśni "Moje miasto Wadowice", towarzyszącej pielgrzymkom papieskim do rodzinnego miasta.
Projekt edukacyjny został też zgłoszony do akcji "Dar na
Przygotowana została też publikacja opisująca projekt lublinieckiego ośrodka, która zawiera przepisy na ulubione dania Jana Pawła II ze zdjęciami ich unowocześnionych wersji w wykonaniu uczniów.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |