Kontynuujemy kolejną edycję Szkoły Słowa Bożego, którą prowadzi ks. Jan Kochel. Zapraszamy do aktywnego udziału
Beskid Śląski i Ziemia Cieszyńska dały Kościołowi wielkie brylanty – dwóch świętych męczenników. I chociaż wielu braci protestantów kontestuje ich jako wzorce do naśladowania, to dla nas są jasnym przykładem wierności i miłości trudnej – miłości nieprzyjaciół.
CZYTAJ!
J 12,24-26
Jezus powiedział do swoich uczniów: Zapewniam, zapewniam was: Jeżeli ziarno pszenicy, które wpadło w ziemię, nie obumrze, samo jedynie pozostanie. Jeśli zaś obumrze, przynosi obfity owoc. Kto miłuje swoje życie, utraci je, a kto nienawidzi swego życia na tym świecie, zachowa je na życie wieczne. Jeśli ktoś chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną, a gdzie Ja jestem, tam będzie i Mój sługa. Jeśli ktoś będzie Mi służył, uszanuje go Ojciec.
Dodaj :. odnalezione przez ciebie teksty paralelne do rozważanych fragmentów.
ROZWAŻ!
Jan Paweł II w czasie swoich pielgrzymek prawie zawsze spotykał się z młodzieżą. Tak było również podczas podróży apostolskiej do Czech, Moraw i Polski (21-22 maja 1995), gdzie spotkał się z młodzieżą na Svatym Kopećku (Świętym Pagórku) koło Ołomuńca. Papież wyznał, że było to „jedno z najpiękniejszych i najbardziej oryginalnych spotkań z młodzieżą”. W czasie radosnego czuwania, oprócz modlitwy i papieskiego przemówienia, młodzież zaprezentowała pełen ekspresji spektakl osnuty wokół słów Ewangelii: «Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć królestwo niebieskie» (Mk 10,20). Papież śpiewał, żartował i kołysał się w rytm śpiewanych przez młodzież piosenek. W homilii mówił nt. modlitwy „Ojcze nasz”, zwłaszcza słów: «Odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom». Przywołał również postać kanonizowanego kilka godzin wcześniej ks. Jana Sarkandra: „Jego modlitwa tuż przed śmiercią była przeniknięta prośbą za tych, którzy go torturowali i zamordowali”. Męczeństwo Sarkandra przemawia do chrześcijan, którzy pozostają podzieleni wskutek tragicznych wydarzeń przeszłości i przypomina o odpowiedzialności za grzech podziału. Męczeństwo ks. Jana mówi też o konieczności modlitwy, o wzajemnym odpuszczeniu win.
Kim był Sarkander? Jan pochodził ze Skoczowa na Śląsku Cieszyńskim. Jego ojciec Grzegorz Maciej Sarkander był czeskim mieszczaninem, a matka Helena z Góreckich była szlachcianką ze znanego śląskiego rodu Korniczów (niektórzy utrzymują, że ze strony matki istniało pokrewieństwo z rodziną Papieża). Z czworga synów małżonków Grzegorza i Heleny Janek był najmłodszy. Starszy brat Mikołaj został księdzem diecezjalnym, a dwaj pozostali założyli rodziny i zamieszkali w Przyborzu na Morawach.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |