Prawdziwi czciciele

Aby doświadczyć mocy krzyża i zmartwychwstania, aby stać się prawdziwym czcicielem Ojca, trzeba stanąć w prawdzie przed Bogiem i własnym sumieniem. Inaczej człowiek „znów będzie pragnął” (J 4,13).

Słuchając Kościoła

„Prośba Jezusa do Samarytanki: „Daj mi pić” (J 4,7), która przekazana zostaje w liturgii trzeciej niedzieli, wyraża uczucie Boga do każdego człowieka i pragnie wzbudzić w naszym sercu pragnienie daru „wody, który tryska ku życiu wiecznemu” (w. 14): jest to dar Ducha Świętego, który czyni z chrześcijan „prawdziwych czcicieli”, którzy modlą się do Ojca „w duchu i prawdzie” (w. 23). Tylko ta woda może ugasić nasze pragnienie dobra, prawdy i piękna! Tylko ta woda, dana nam przez Syna, nawadnia pustynie niespokojnej i nienasyconej duszy, dopóki ta „nie spocznie w Bogu”, zgodnie ze słynnymi słowami świętego Augustyna” (Benedykt XVI, Orędzie na Wielki Post 2011).

„Innym wyzwaniem dla Kościoła jest umiejętność przywrócenia treści i dynamizmu mistagogicznemu wymiarowi dróg inicjacji, bez którego drogi te byłyby pozbawione istotnego elementu w procesie wychowania do wiary. Jeszcze innym wyzwaniem jest w końcu potrzeba, by nie delegować na szkolne zajęcia wychowania religijnego zadania, które jest właściwe Kościołowi, a mianowicie głoszenia Ewangelii i wzbudzania wiary również u dzieci i młodzieży” (Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej, 18).

Trudna rozmowa

Dialog Jezusa z Samarytanką wzbudza sporo kontrowersji. Najczęściej wykorzystywany jest przez wszelkiej maści kontestatorów, negujących sens celebracji, sakramentów, znaków i norm, regulujących życie wspólnoty. Ich zdaniem prawdziwy kult w duchu to zupełna swoboda, spontaniczność i brak jakichkolwiek reguł. Jego istotą jest wyrażenie siebie. Określenie trochę dziwne, zważywszy na to, że „Jezus (…) nie potrzebował niczyjego świadectwa o człowieku. Sam bowiem wiedział, co się w człowieku kryje” (J 2,24-25). Ta wiedza sprawia, że Jezus kieruje naszą uwagę na drugi człon wypowiedzi o prawdziwych czcicielach. Na prawdę. „To powiedziałaś zgodnie z prawdą” (J 4,18). Aby doświadczyć mocy krzyża i zmartwychwstania, aby stać się prawdziwym czcicielem Ojca, trzeba stanąć w prawdzie przed Bogiem i własnym sumieniem. Inaczej człowiek „znów będzie pragnął” (J 4,13).

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • brown_mniejszy
  25.03.2011 15:45
  "Dlaczego mam krępować swoje życie bezsensownymi nakazami i zakazami?"
  .
  To oto to pół biedy.O wiele większe wyzwanie to bycie pełnym chrześcijaninem: czyli gotowość na każdą zmianę jaką w życiu człowieka może dopuścić Bóg.Czyli np. gotowość rezygnacji z własnego projektu na życie, pragnień, czegoś co pociąga człowieka - na rzecz misji jaką Bóg ma dla każdego człowieka. Głęboko uświadomiona prawda ta powoduje niemałe rozdarcie wewnętrzne- zwłaszcza że Bóg niesamowicie respektuje wolę człowieka bo jest pokorny. Szkoda że tego nie poruszył autor, bo to jest clue chrześcijaństwa. Prowadzi zaś ono na Golgotę- na krzyż (ukrzyżowanie swego umysłu).
  .
  Wychowanie do wiary i prawdziwego chrześcijaństwa ma miejsce tylko w małych wspólnotach (tj. zakony, grupy modlitewne, ruchy posoborowe). Co tygodniowe, a nawet co dzienne, przychodzenie do Kościółka-tylko do pewnego stopnia udoskonali człowieka i pogłębi jego wiarę. Optymizm autora jest tutaj błędny, choć piękne roztacza wizje.
 • renata155
  25.03.2011 22:42
  nie zgodzę się z druga częścią wypowiedzi..otwarty na Boga umysł i serce..On Sam poprowadzi..nawet gdyby człowiek miął do wyboru tylko i wyłącznie eucharystie,i adorację ..
  tak jak to Czynił ze świętymi..To prawda Bóg jest bardzo łagodny,i bardzo tkliwy na choćby najmniejsze poruszenie serca czy myśli...ale też,On wie lepiej--wiec gdy trzeba "przycisnąć"..na pewno się nie zawaha ;)
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Rozpocznij korzystanie