Polska na końcu światowego rankingu zaangażowania w wolontariat

Polska znajduje się na końcu światowego rankingu zaangażowania w wolontariat - wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny przywołując raport World Giving Index 2024. Z danych Instytutu wynika, że jeśli osoby angażują się już w wolontariat, to najczęściej jest to WOŚP.

Polski Instytut Ekonomiczny w Tygodniku Gospodarczym przywołując wyniki rankingu World Giving Index 2024. Global Trends In Generosity publikowanego przez Charities Aid Foundation podkreślił, że Polska znajduje się na końcu tego zestawienia. Nasz kraj zajmuje w nim 142. miejsce z wynikiem 15 na 100 punktów i jest na trzecim od końca miejscu w kategorii wolontariatu. Instytut podkreślił, że tylko 7 proc. rodaków zadeklarowało zaangażowanie w tę formę dobroczynności. Zwrócono uwagę, że gorzej od Polski w Europie wypadły w tej kategorii tylko Rumunia i Bułgaria.

PIE przekazał również, że Europa Południowa i Wschodnia to regiony najmniej aktywne w zakresie działalności charytatywnej zgodnie z World Giving Index 2024. Najbardziej aktywne w tym zakresie są Oceania i Ameryka Północna oraz Azja Południowo-Wschodnia. Najlepiej w rankingu wypada Indonezja z 74 na 100 punktów. Dziewięciu na dziesięciu Indonezyjczyków przekazało pieniądze na cele charytatywne, a ponad sześciu na dziesięciu poświęciło swój czas na wolontariat - przekazał Instytut.

W indeksie uwzględniono aktywność dobroczynną definiowaną w trzech kategoriach: pomocy osobie nieznajomej potrzebującej, przekazaniu pieniędzy na cele charytatywne oraz poświęceniu swojego czasu na wolontariat.

Think tank przekazał, że według jego danych w 2024 roku swój czas na działalność w organizacjach dobroczynnych i społecznych poświęciło 21 proc. dorosłych Polaków. Dodano, że 32 proc. z tej grupy zaangażowało się w wolontariat w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP); 18 proc. udzielało się na rzecz potrzebujących (np. bezdomnych); po 13 proc. było zaangażowanych w aktywność Caritasu oraz działalność organizacji promujących ochronę środowiska i prawa zwierząt, a 12 proc. działało w ramach akcji "Szlachetna Paczka".

PIE wyjaśnił, że w badaniu uwzględniono różne typy organizacji - charytatywne lub prospołeczne, zrzeszające osoby o podobnych zainteresowaniach, nastawione na integrację i wspólne spędzanie czasu, w tym m.in. koła gospodyń wiejskich, studenckie, a także np. partie polityczne, rady rodziców i grupy religijne. Zwrócono ponadto uwagę, że Polacy chętniej angażują się w pomoc nieformalną.

"Świadczy o tym nie tylko bezprecedensowa skala zaangażowania Polaków w pomoc uchodźcom z Ukrainy w pierwszych miesiącach po inwazji rosyjskiej w 2022 r., ale także dane opublikowane w raporcie PIE o kapitale społecznym: w pomoc członkom rodziny spoza gospodarstwa domowego angażuje się blisko 80 proc. dorosłych Polaków, a w pomoc znajomym - 64 proc." - wyjaśniono.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny; przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce, z uwzględnieniem sytuacji międzynarodowej. 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie