Reklamy przekonują, że środki na odchudzanie w mig sprawiają utratę zbędnych kilogramów. Z reklam nie dowiemy się jednak, że ich zażywanie często bywa nieskuteczne, a może być nawet niebezpieczne!
Wspomagacze z apteki
Skoro schudnąć nie jest łatwo, to może warto wspomóc się środkami na odchudzanie, zwłaszcza że reklamy wielu z nich obiecują szybkie i bezproblemowe pozbycie się kilogramów (można jeść, co się chce, a chudnie się i tak)? Niestety, na tego typu środki trzeba bardzo uważać. Pół biedy, jeśli nie pomogą schudnąć. Gorzej, gdy zaszkodzą, a niestety i tak bywa.
Większość środków na odchudzanie to nie leki, tylko tzw. suplementy diety, czyli składniki naturalnie obecne w żywności. Oznacza to, że nikt nie sprawdzał ich skuteczności, a również ich działanie nie jest w żaden sposób monitorowane. Po to, aby wprowadzić suplement do sprzedaży w Polsce, producent musi jedynie powiadomić Główny Inspektorat Sanitarny. Badania naukowe potwierdzające skuteczność środków na odchudzanie nie są do tego konieczne.
Suplementy działają łagodnie. Niektóre z nich rzeczywiście mogą wspomóc chudnięcie (o ile jednocześnie zastosuje się dietę i ćwiczenia fizyczne). Jednak raczej nie można się po nich spodziewać rewelacji. I nie działają tak samo u każdego. Na przykład suplementy zawierające chrom regulują poziom cukru we krwi, a więc jednocześnie hamują apetyt na słodycze. Zażywanie chromu może pomóc nieco schudnąć, jednak tylko wówczas, jeśli mamy w organizmie niedobory tego pierwiastka. W przeciwnym razie jego nadmiar zostanie z organizmu wypłukany. Jeśli chodzi o preparaty zawierające L-karnitynę, sprzedawane jako wspomagające odchudzanie, to nie ma żadnych naukowych dowodów, że rzeczywiście pomagają spalić tłuszcz. Prawdą jest jedynie to, że sprzyjają budowaniu tkanki mięśniowej – ale tylko u osób intensywnie ćwiczących.
Łagodnie wspomóc odchudzanie mogą preparaty zawierające błonnik (pęcznieje w żołądku, dzięki czemu szybciej pojawia się uczucie sytości). Czy jednak ich zażywanie ma sens, jeśli dokładnie taki sam efekt będzie miało jedzenie naturalnych produktów bogatych w błonnik (takich jak warzywa, kasza gryczana, płatki owsiane, otręby)? Łagodnie wspomaga odchudzanie picie naparów z niektórych ziół (np. dziurawiec, mniszek, brzoza, pokrzywa, kora kruszyny), a także zielonej herbaty. W jej składzie znajdują się polifenole i garbniki dające poczucie sytości.
Ostrożnie z lekami
W grupie środków na odchudzanie znajdują się również leki. Pozwalają pozbyć się kilogramów, jednak trzeba pamiętać, że są zalecane w leczeniu otyłości, której nie da się zlikwidować samą zmianą stylu życia. Obok pozytywnych właściwości (chudnięcie) mogą mieć skutki uboczne, nawet niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego powinno się je przyjmować wyłącznie na zlecenie lekarza.
Przez strony internetowe można kupić środki, które w legalnym obiegu są sprzedawane wyłącznie na receptę albo nawet takie, których sprzedaż na terenie Unii Europejskiej jest zakazana. Zdarza się, że zawierają one substancje wycofane z legalnego obiegu, np. sibutraminę. To lek hamujący łaknienie, nasilający uczucie sytości po posiłku oraz zwiększający wydatek energetyczny, co prowadzi do zmniejszenia masy ciała – i to nawet o kilkanaście kilogramów miesięcznie. Jednak w 2010 roku, decyzją Komitetu do spraw Leków przy Europejskiej Agencji Leków, leki zawierające sibutraminę zostały wycofane z krajów UE. Powodem były wyniki badań u pacjentów po 50. roku życia. Wykazały one, że sibutramina znacznie zwiększa ryzyko zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu. Przez strony internetowe nadal można kupić leki zawierające sibutraminę (np. Adipex, Meridia, Zelixa). Substancję tę w dużych dawkach zawiera np. chiński preparat na odchudzanie Lida, bardzo popularny na forach internetowych i reklamowany, że znajdują się w nim tylko naturalne składniki. Tymczasem sibutramina może powodować poważne skutki uboczne. Istnieje wiele przeciwwskazań do jej stosowania (m.in. niewydolność wątroby, nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca). Najbardziej zdradliwe jest to, że skutki uboczne pojawiają się zwykle dopiero po około trzech miesiącach stosowania leku.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |