Dzieci mogą projektować ze szkła

PAP |

publikacja 02.07.2012 09:50

W Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie (Podkarpackie) od poniedziałku dzieci mogą projektować wyroby ze szkła. Najlepsze projekty, na oczach najmłodszych, wykonają hutnicy szkła - poinformował Dawid Iwaniec ze spółki zarządzającej centrum.

Dzieci mogą projektować ze szkła Dave Catchpole / CC 2.0

"Nasi najmłodsi mogą się sprawdzić jako projektanci wyrobów ze szkła. Co miesiąc kilka najciekawszych projektów zostanie wykonanych przez zespół hutniczy. Ciekawe prace trafią także na stałą wystawę" - powiedział Iwaniec. Zaznaczył, że centrum adresuje projekt przede wszystkim do dzieci w wieku od pięciu do dziesięciu lat.

"Naszym celem jest zaangażowanie dzieci w proces twórczy, przez co rozwijana będzie ich kreatywność i wyobraźnia. Nie obowiązują żadne wytyczne dotyczące projektów. Chodzi o to, aby projektowanie było zabawą i pobudzało twórczo dzieci" - wyjaśnił Iwaniec.

W skład działającego od miesiąca Centrum Dziedzictwa Szkła wchodzą m.in.: ekspozycja wzornictwa szkła, wystawa o historii szklarstwa, galeria nowości, prezentacja tradycyjnych metod produkcji. Każdy zwiedzający może uczestniczyć w poszczególnych etapach wytwarzania szkła i dowiedzieć się o najnowszych trendach w tej branży.

Krosno i okolice - zwane szklanym zagłębiem - są największym w Polsce skupiskiem hut szkła gospodarczego i pracowni artystycznego wyrobu szkła. Niektóre z firm, np. Krośnieńskie Huty Szkła "Krosno", pracują nieprzerwanie od początku lat 20. minionego stulecia.