WYNIKI KONKURSU: Śladami Wojtyły

Joanna Kociszewska

bezdroza.pl/ |

publikacja 12.07.2012 11:27

To były jego miejsca. Wadowice i Kraków. Beskid, Bieszczady, Sudety, Tatry, ale także Mazury i Suwalszczyzna. Na piechotę, rowerem, na nartach, kajakiem. Samotnie i z grupą.

WYNIKI KONKURSU: Śladami Wojtyły Wydawnictwo "Bezdroża" Na szlaku z Janem Pawłem II. 22 trasy piesze, rowerowe i kajakowe po Polsce.

Część szlaków i miejsc już oznaczono. Nawet nazwano imieniem Jana Pawła II. Niektóre są znane, inne mniej. Miejsca modlitwy, zachwytu, wysiłku, śmiechu… Miejsca nieodwołalnie związane z człowiekiem, który już od nas odszedł.

Po co tam iść? Czy tylko po to, by wspominać? Myślę, że także po to, by dotknąć tego, co jego formowało. Iść po czyichś śladach nie znaczy tylko wspominać. Znaczy także: odczuwać to, co on. Wchłaniać w siebie te same lub podobne doświadczenia.

Aby znaleźć źródło trzeba iść pod prąd, do góry – pisał w Tryptyku Rzymskim papież-poeta. Aby zrozumieć człowieka trzeba pójść po jego śladach. Do takiej drogi zaprasza ten przewodnik.

Przeczytaj fragmenty:

„Na szlaku z Janem Pawłem II. 22 trasy piesze, rowerowe i kajakowe po Polsce.” Precyzyjny opis podaje skalę trudności, czas i mapkę trasy. Zobaczymy zdjęcia najważniejszych punktów, dowiemy się, jakie historie są z nimi związane. Karol Wojtyła staje w nich między nami. Jako młody kapłan, biskup, kardynał, w końcu papież.

Autorzy: Magda i Mirek Osip-Pokrywka znają te trasy doskonale. Na tyle, że są w stanie powiedzieć, gdzie może być ślisko po deszczu i który odcinek trasy może okazać się skomplikowany. Nawet ktoś nieznający terenu poradzi sobie doskonale.

W ich i swoim imieniu zapraszam do wędrowania po śladach papieża-Polaka. Zapraszam do modlitw, zachwytu, wysiłku i śmiechu – jak on.

Magda i Mirek Osip-Pokrywka: „Na szlaku z Janem Pawłem II. 22 trasy piesze, rowerowe i kajakowe po Polsce.” Wydawnictwo „Bezdroża”.

 

Przewodnik można wygrać w naszym konkursie. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:

„Środowisko” (zwane również: „Rodzinką”, „Paczką”, „Wujkowym towarzystwem”), grupa skupiona wokół wikarego ks. Karola Wojtyły, powstało w parafii św. Floriana w Krakowie. Podaj rok powstania tego duszpasterstwa.

Odpowiedź: duszpasterstwo powstało w 1949 roku

Nagrody wylosowali:

  • Michał Rolnik z Pakosławia
  • Marcin Sławiński z Włodawy
  • Maria Guga z Krakowa

Gratulujemy! Nagrody prześlemy pocztą.

Rajgród - Śladami Karola Wojtyły

W Rajgrodzie warto się zatrzymać na dłużej. Po pierwsze dlatego, że można tu zjeść smaczne ryby (Jezioro Rajgrodzkie wciąż należy do najczystszych w Polsce), po drugie, by rozkoszować się widokami. Jezioro i okolice wyglądają przepięknie, zwłaszcza o zachodzie słońca. Jest takie miejsce nad Jeziorem Rajgrodzkim, do którego Karol Wojtyła, jeszcze jako biskup, lubił przyjeżdżać z przyjaciółmi. To Jędrzejki, właściwie leżące tuż przy Jeziorze Białym, z którego jednak „biskupi” – jak nazywano grupę, która kilkakrotnie obozowała w lesie Lisewo nad brzegiem jeziora – wypływali na wody Jeziora Rajgrodzkiego. Miejsce po tamtych obozowiskach zarosło, ale starzy gospodarze z Jędrzejek (m.in. państwo Bukowscy) dobrze je pamiętają i chętnie wskażą drogę.

W miasteczku sporo domów wynajmuje pokoje. W centrum godna polecenia jest knajpa Smakosz. Miejscowe specjały to sandacz rajgrodzki z masłem czosnkowym, szczupak faszerowany oraz marynowane węgorz i sielawa. Warto wejść na Górę Zamkową z pięknym widokiem na Jezioro Rajgrodzkie i odwiedzić kościół – Sanktuarium MB Rajgrodzkiej Królowej Rodzin. Cudowny obraz MB Rajgrodzkiej ozdobiony jest koronami pobłogosławionymi przez Jana Pawła II.

Za Rajgrodem szlak odbija w prawo, na Tobyłkę, i bocznymi drogami prowadzi do Bargłowa Kościelnego. W Bargłowie szlak papieski łączy się ze szlakiem żółtym i prowadzi przez Bargłów Dworny do Białobrzegów.

Stare Drawsko na trasie spływu Drawą

Jeśli ktoś wybierze się na spływ Drawą i przystanie w Starym Drawsku, to warto zajrzeć do Kościoła Świętej Trójcy. Kościół został wzniesiony w XIV w., w miejscu, gdzie stał wcześniej zamek templariuszy, na wzgórzu zwanym Kazimierzowskim. Teren wokół opasany jest kamiennym murem i otoczony starodrzewem. Zbudowany w stylu romańskim z elementami gotyku, kościół po licznych przebudowach zatracił pierwotny charakter. Obok stoi drewniana dzwonnica z XVIII-wiecznym dzwonem. We wnętrzu kościoła imponujące wrażenie robi unikalny barokowy ołtarz baldachimowy, a zwłaszcza nakrywający go drewniany złocony baldachim wsparty na sześciu kolumnach i zdobiony figurkami aniołów. Nad wejściem głównym ulokowano zabytkowe 7-głosowe organy Sauera z XIX w. Klucz do świątyni mają salezjanie, mieszkający naprzeciwko.

Spływ 1955 roku

Od 1953 aż do 1978 r. ksiądz Karol Wojtyła rokrocznie choć kilka dni spędzał na wyprawach kajakowych. Pierwszy raz na Drawie był latem 1955 r. Udział w spływie brało 13 osób. Wyprawę rozpoczęto w Czaplinku 18 lipca, a zakończono w Krzyżu Wielkopolskim 3 sierpnia. 18 i 19 lipca kajakarze przebywali nad jeziorem Drawsko, kolejny nocleg zaplanowano nad jeziorem Wilczkowo. 21 lipca przepłynięto przez Złocieniec, spano koło Rzęśnicy, a potem pod Dalewem. 23 lipca kajakarze minęli Drawsko Pomorskie i dopłynęli nad jezioro Lubie.