Uroki dzieciństwa

Wiara.pl

publikacja 31.01.2013 11:01

7 marca 2013 roku w zabrzańskim Zespole Szkół Specjalnych Nr 42, odbędzie się kolejna – VI już - edycja Festiwalu Kultury Europejskiej.

Uroki dzieciństwa mat. prasowy

Patronat honorowy nad tym wydarzeniem po raz kolejny objęła Pani Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, natomiast patronat medialny – również po raz kolejny - „Gość Niedzielny”.  

Festiwal jest imprezą cykliczną, której co roku przewodzi inny temat, związany z szeroko pojętą kulturą krajów europejskich. Uczestnikami Festiwalu mającego zasięg regionalny są uczniowie śląskich szkół specjalnych, między innymi z Bytomia, Świętochłowic, Rudy Śląskiej oraz oczywiście z Zabrza. Tegoroczny temat imprezy brzmi : „Uroki dzieciństwa – wychowanie i opieka nad dziećmi w Europie.” Jednym z haseł przyświecających FKE są słowa : „Nie ma dzieci – są ludzie!”. Skąd pomysł na tegoroczną tematykę Festiwalu?

W ostatnim czasie mamy do czynienia z zatrważająca ilością przemocy wobec dzieci. Należy zatem na wszelkie sposoby  przypominać i napominać, że dziecko jest pełnoprawnym obywatelem i należy mu się najwyższe poszanowanie. Dzieci chore i niepełnosprawne wymagają szczególnej troski i pomocy ze strony osób przebywających w ich otoczeniu. Często właśnie te dzieci nie wiedzą nic na temat przysługujących im praw, nie wiedzą dokąd zwrócić się o pomoc – nawet w zwyczajnych sprawach. Poprzez inicjatywy między innymi takie jak FKE, powinno się ich tego nauczyć.

Organizatorzy zabrzańskiego FKE serdecznie dziękują wszystkim instytucjom i osobom prywatnym za pomoc w organizacji FKE, jednak przede wszystkim wielkie podziękowania należą się dzieciom i młodzieży, która corocznie tak chętnie przybywa na tę interesującą imprezę.