Ale jajo!

xpł

publikacja 16.02.2013 12:55

Aż 260 jaj, 52 uczestników, 17 debiutantów. Tak było rok temu. Wkrótce będzie można zgłosić swój udział w XXIV edycji Konkursu Górnośląskich Kroszonek.

Ale jajo! Ks. Paweł Łazarski/GN Teresa Drapała spod Darłowa poprowadziła warsztaty zdobienia jaj podczas ubiegłorocznej gali wręczenia nagród XXIII Konkursu Górnośląskich Kroszonek

Podczas ubiegłorocznej gali wręczenia nagród autorom najładniejszych jaj duże zainteresowanie uczestników wzbudziły warsztaty zdobienia, które poprowadziła Teresa Drapała spod Darłowa. Laureatka I nagrody w technice malowania woskiem oraz nagrody specjalnej Marszałka Województwa Śląskiego jest z wykształcenia matematykiem. Zdradziła adeptom malowania jaj swój sekret na końcowy efekt, jakim jest dbanie o utrzymywanie odpowiednio wysokiej temperatury wosku i jaj.

– Najbardziej lubię malować oczkiem od igły – wyjawiła pani Teresa. O początkach swojej fascynacji sztuką zdobienia jaj mówi krótko: – Szpilkę i wosk dostałam od mamy z poleceniem: „Masz, maluj!”. Zdaniem pani Teresy zdobienie jaj wielkanocnych można nawet traktować jako sposób na odreagowanie stresu.

Leszek Jęczmyk z Bogucic, Ślązak Roku 2006, otrzymał w ubiegłym roku nagrodę specjalną Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów za całokształt oraz za upowszechnianie zdobienia jaj wielkanocnych. – Połknąłem tego bakcyla w wieku 6 lat, a zainspirowała mnie mama opowiadająca, że coś takiego widziała – wspominał. Na zrobienie z jaja dzieła sztuki potrzebuje co najmniej 6 godzin pracy.–- A na takie konkursowe, dopieszczone to nawet 10 – zaznaczył. Kroszonki wykonuje w technice rytowniczej własnoręcznie przygotowanym rysikiem, którym jest igła wbita w patyk obrobiony pilnikiem i papierem ściernym. – Uszko ułamuje się kleszczami i ostrzy na osełce, dzięki czemu powstaje coś w rodzaju ołówka – powiedział laureat.

Aby wziąć udział w konkursie "Górnośląskie Kroszonki 2013", należy dostarczyć 5 sztuk zdobionych jajek wielkanocnych. Przyjmowane będą tylko prace wykonane z naturalnych jajek. Konkurs skierowany jest do dorosłych mieszkańców województwa śląskiego. Prace należy składać w Dziale Etnografii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu przy pl. Jana III Sobieskiego 2 od 1 do 4 marca. Dzieła oceniane będą w czterech kategoriach – według technik wykonania: wykonane techniką rytowniczą (drapane), wykonane techniką batikową (pisane woskiem), wykonane innymi tradycyjnymi technikami (np. oklejane), wykonane nowatorskimi technikami zdobienia. Głównymi kryteriami oceny prac będą walory artystyczne i estetyczne. W przypadku trzech pierwszych technik jury będzie brało pod uwagę zachowanie tradycyjnych technik i wzorów zdobienia. Za najlepsze prace konkursowe przyznane zostaną nagrody finansowe. Jury może przyznać dodatkowe wyróżnienia w zależności od liczby i poziomu artystycznego prac.

Otwarcie wystawy pokonkursowej nastąpi  w sobotę 16 marca o 10.00 w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Wystawa trwać będzie do 14 kwietnia.