Muzeum w gimnazjum

PAP |

publikacja 17.05.2013 11:21

W powojennym schronie znajdującym się w piwnicach Gimnazjum nr 1 w Tychach otwarto Muzeum Śląskiego Września 1939 roku.

Muzeum w gimnazjum Adam Śliwa Maska przeciwgazowa wz. 32, używana przez polskich żołnierzy w 1939 roku.

Jest to wspólna inicjatywa szkoły oraz kolekcjonera, dzięki któremu można tam oglądać m.in. armatkę przeciwpancerną i czynną radiostację.

Kolekcjoner Arkadiusz Dominiec z Tychów zagospodarował kilka pomieszczeń znajdujących się w piwnicy, do których prowadzą ciężkie pancerne drzwi. Tam po kilku miesiącach zabiegów udało mu się stworzyć prywatne muzeum.

Na ekspozycji można oglądać niemal wszystkie z gromadzonych przez niego eksponatów. W ciągu kilkunastu lat udało mu się zebrać ok. 2 tys. różnych przedmiotów, pamiątek, dokumentów.
Wśród eksponatów znajdują się m.in. komplet umundurowania po majorze Ksawerym Święcickim z 10. Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej gen. Maczka, podstawową broń wykorzystywaną w kampanii wrześniowej m.in. broń typu CKM, RKM oraz - jak mówi Dominiec - jeden z siedmiu zachowanych w Polsce egzemplarzy armatki przeciwpancernej Bofors kaliber 37 mm.

W muzeum można także oglądać żołnierskie chlebaki, maski przeciwgazowe, hełmy, bagnety oraz czynną radiostację dywizyjną typu N1 wraz z kluczem do nadawania alfabetu Morse'a.