650. rok Uniwersytetu Jagiellońskiego

Bogdan Gancarz

publikacja 01.10.2013 15:03

Najstarsza uczelnia w Polsce rozpoczęła swój jubileuszowy rok akademicki.

650. rok Uniwersytetu Jagiellońskiego Adam Wojnar/GN Rektor UJ prof. Wojciech Nowak wita się na Plantach z przedszkolakami, przyszłymi studentami

Po Mszy św. w Kolegiacie Akademickiej św. Anny pochód profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego przeszedł z Collegium Maius, obok Collegium Novum, do Auditorium Maximum, gdzie odbyła się uroczysta inauguracja jubileuszowego 650. roku akademickiego uczelni.

Po drodze, na Plantach rektor UJ prof. Wojciech Nowak witał się z przyszłymi studentami, czyli z przedszkolakami ustawionymi wzdłuż trasy pochodu. Byli bardzo zainteresowani, dlaczego profesorowie idą w togach o rozmaitych kolorach.

- Specyfika naszej Wszechnicy na tym głównie polega, że splata się tu i wzajemnie przenika wielowiekowa tradycja z nowoczesnością – powiedział w auli Auditorium Maximum prof. Wojciech Nowak.

Zwrócił także uwagę na konieczność opracowania przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich strategii rozwoju szkolnictwa wyższego w latach 2014–2020,czyli  w okresie, gdy wiele uczelni wyższych będzie borykało się z konsekwencjami niżu demograficznego.

Swój pierwszy rok akademicki rozpoczęło na UJ ok. 15 tys. studentów. W sumie na wszystkich szczeblach studiów kształci się ich tu ok. 50 tysięcy.