Simcha

PAP |

publikacja 22.05.2014 06:22

Koncerty muzyki klezmerskiej, lekcje języka hebrajskiego oraz jidysz, warsztaty tańców żydowskich oraz gotowania koszernego, a także jarmark i kolacja szabatowa to część atrakcji Festiwalu Kultury Żydowskiej "Simcha", który w czerwcu odbędzie się we Wrocławiu.

Wrocław   Barbara Maliszewska / CC-SA 3.0 Wrocław
Wnętrze Synagogi pod Białym Bocianem
"Simcha" to wrocławskie święto kultury żydowskiej, prezentujące jej różnorodność i bogactwo poprzez muzykę, edukację, kulinaria, spotkania i działania artystyczne. Większość wydarzeń festiwalowych odbędzie się w Synagodze pod Białym Bocianem, która znajduje się we wrocławskiej Dzielnicy Czterech Wyznań.

Jak powiedział podczas spotkania prasowego dyrektor artystyczny festiwalu Stanisław Rybarczyk, w tym roku tematem "Simchy" będzie diaspora, czyli rozproszona po świecie społeczność żydowska.

"Pragniemy zabrać naszych gości w podróż poprzez najdalsze miejsca obecności Żydów na świecie, a co za tym idzie, również żydowskiej kultury. Chcemy pokazać jej różnorodność, wiele barw i odcieni. Na przeszło tydzień zanurzymy się w świecie czarnych Żydów, koszernego gospel, tajemnic żydowskich macew, głębi modlitwy tradycyjnych Żydów, w świecie niezwykłej różnorodności, a zarazem jedności" - mówił Rybarczyk.

W trakcie tegorocznego festiwalu zaprezentuje się m.in. książę koszernego gospel, łączący tradycję afroamerykańską i żydowską - Joshua Nelson, wychowana w Izraelu Egipcjanka, poetka i wokalistka - Haya Samir, urodzony w Grecji wybitny tenor i wiodący interpretator klasycznej muzyki żydowskiej - Alberto Mizrahi oraz multinstrumentalistka, która zainspirowana tekstami poetów żydowskich z Podlasia stworzyła autorski program "Pozdrowienia z Jidyszlandu" - Karolina Cicha. Zaplanowano również występ kapeli klezmerskiej "Simcha" z czeskiej Ostravy oraz krakowskiego "Bester Quartetu", łączącego tradycyjne melodie żydowskie klezmerskie z muzyką klasyczną, jazzową i awangardową.

AshkenazFestival Kosher Gospel - Adon Olam

Podczas festiwalu będzie można zobaczyć trzy wystawy: kolekcję XIX-wiecznych drzeworytów "Żyd Niemalowany w grafice" w Muzeum Etnograficznym, zbiór fotografii Yale'a Stroma "Ostatni klezmerzy Europy Wschodniej" w Galerii Jadalnia, a także wystawę przygotowaną przez Ambasadę Izraela "Żydzi Polscy w Izraelu" na Placu Solnym.

Jednym z kluczowych elementów programu festiwalu są wydarzenia związane z kuchnią żydowską. W tym roku odbędzie się kolejna odsłona warsztatów kulinarnych, które poprowadzi żydowska restauratorka z Warszawy Malka Kafka. Wprowadzi ona uczestników w kulinarną różnorodność diaspory żydowskiej. Natomiast "Simchę" zakończy kolacja szabatowa oraz jarmark żydowski, podczas którego spotkają się wystawcy z całej Polski i zagranicy. Oprócz tradycyjnych potraw żydowskich będzie również prezentowane rękodzieło.

Natomiast na najmłodszych będą czekały zabawy teatralne z językiem jidysz, warsztaty plastyczne i taneczne, a także spektakl "Mendel Rosenbush" przygotowany przez Fundację Bente Kahan.

Stałym punktem imprezy jest również spacer po miejscach związanych z żydowską historią Wrocławia. W tym roku ma być to spacer pokazujący żydowską przeszłość wrocławskiej ulicy Włodkowica. W ramach festiwalu odbędzie się również szereg wykładów, które przybliżą jego uczestnikom kulturę, religię oraz tradycyjny i współczesny folklor żydowski.

Festiwal odbędzie się w dniach 7-13 czerwca. Patronat medialny nad imprezą objęła Polska Agencja Prasowa.