Futbol amerykański po polsku

kb, inf. prasowa, wikipedia.pl

publikacja 22.04.2015 14:18

Dziś ogłoszono oficjalnie, że 11 lipca na Stadionie Miejskim odbędzie się Super Finał, czyli ostateczne rozstrzygnięcie polskich rozgrywek ligowych futbolu amerykańskiego.

Futbol amerykański po polsku Karol Białkowski /Foto Gosć Po konferencji futboliści Panthers Wrocław dali pokaz gry

Aktualny sezon ligowy w Polsce jest dziesiątym z kolei. Jubileuszowy finał odbędzie się na Stadionie Miejskim. Stawką jest mistrzostwo Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego.

O możliwość udziału w Super Meczu rywalizuje osiem drużyn Topligi. Po rundzie zasadniczej cztery zespoły awansują do półfinałów. Ich zwycięzcy spotkają się 11 lipca we Wrocławiu.

Jędrzej Stęszewski, prezes PLFA zwrócił uwagę, że ostatni raz finał rozgrywek odbył się w stolicy Dolnego Śląska w 2010.

- Od tego czasu futbol pokonał niesamowitą drogę - to skok epokowy, mówimy również o finale na Stadionie Narodowym - i zrobimy wszystko, żeby ta impreza na Stadionie Wrocław przewyższyła pod każdym względem wydarzenia w Warszawie.

Zaplanowano wiele atrakcji nie tylko na stadionie. Już od godz. 15 na esplandzie zostanie uruchomione miasteczko, do którego będzie miał dostęp każdy posiadający bilet na mecz. Tematem przewodnim imprezy będą sporty The World Games. Będzie można się wcielić w zawodników dyscyplin, które będą rozgrywane w 2017 r. we Wrocławiu, wśród nich również futbolu amerykańskiego. - Nie braknie oczywiście również innych atrakcji - dodał.

Piotr Przygoński, prezes Wrocławski Komitet Organizacyjny Światowych Igrzysk Sportowych 2017 Sp. z o. o., przypomniał, że Wrocław jest szczególnie mocnym ośrodkiem futbolowym w Polsce. - To jest doskonała zapowiedź tego, co się będzie działo już za 2 lata - zaznaczył. Podkreślił również, że ponad połowa reprezentantów Polski to zawodnicy pochodzący z Wrocławia. - Na X Super Finał zaplanowaliśmy również wiele niespodzianek - zapowiedział.

W dziesięcioletniej historii PLFA aż czterokrotnie rozgrywki wygrywały drużyny ze stolicy Dolnego Śląska.. W 2007 r. był to zespół The Crew Wrocław, w 2010 r. Devils Wrocław, w 2011 r. ponownie The Crew Wrocław, a w 2013 r. Giants Wrocław.

Na czym polega futbol amerykański? Na boisku, podobnie jak w piłce nożnej, przebywa po jedenastu zawodników z każdej drużyny. Piłkę można przemieszczać kopiąc, rzucając, niosąc lub przekazywać z rąk do rąk. Najczęściej jest ona jednak rzucana. Punkty zdobywa się na wiele sposobów - przez przeniesienie piłki przez linię punktową (goal line), rzucenie piłki do zawodnika stojącego za tą linią - czyli w polu punktowym (end zone) - lub przez kop na bramkę przeciwnika (field goal). Zasada jest oczywista - wygrywa drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów w czasie trwania meczu. Gdy do rozstrzygnięcia potrzebna jest dogrywka rozgrywa się ją wedle zasady "nagłej śmierci" - wygrywa drużyna, która pierwsza zdobędzie punkt.

Więcej o imprezie i biletach na www.superfinal.pl.

W galerii zdjęcia z pokazów futbolistów Panthers Wrocław i cheerleaderek, które ubogacą Super Finał.


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji: