Nowe czasy NATO

Jakub Jałowiczor

GN 27/2016 |

publikacja 30.06.2016 00:00

Powstało jako odpowiedź na zagrożenie ze strony Sowietów. W 1997 r. poszło na ugodę z Moskwą. Dziś NATO ponownie konfrontuje się z  Rosją. Ma nad nią dużą przewagę w wielu dziedzinach. Wyjątkiem jest potencjał nuklearny.

Żołnierze państw należących do NATO regularnie uczestniczą we wspólnych ćwiczeniach. W zakończonych niedawno w Polsce brało udział 18 państw członkowskich. Wydatki wojskowe NATO stanowią ponad 60 proc. kwoty przeznaczanej na zbrojenia na całym świecie. Marcin Bielecki /epa/pap Żołnierze państw należących do NATO regularnie uczestniczą we wspólnych ćwiczeniach. W zakończonych niedawno w Polsce brało udział 18 państw członkowskich. Wydatki wojskowe NATO stanowią ponad 60 proc. kwoty przeznaczanej na zbrojenia na całym świecie.

W całej prawie 70-letniej historii Paktu Północnoatlantyckiego tylko raz rozpoczęto misję na podstawie słynnego artykułu V traktatu waszyngtońskiego. To zapis, który stanowi, że w razie ataku na jeden z krajów NATO wszystkie inne przyjdą mu z pomocą. Na jego mocy żołnierze Paktu Północnoatlantyckiego nie zostali wysłani na wojnę, ale do patrolowania Morza Śródziemnego. Po zamachach z 11 września 2001 r. skierowano tam okręty, które mają uniemożliwić przenikanie terrorystów do Europy.

Gigant ze słabym punktem

Nie jest to oczywiście jedyna natowska misja. Od 2004 r., kiedy do Paktu wstąpiły kraje bałtyckie, samoloty Sojuszu kontrolują przestrzeń powietrzną Litwy, Łotwy i Estonii. Początkowo nad Bałtyk wysyłano po 4 myśliwce. Po rozpoczęciu konfliktu na Ukrainie liczbę maszyn zwiększono do 16, a obecnie jest ich 8. Pakt działa też poza swoimi granicami. Żołnierze NATO pilnują sytuacji w Kosowie, walczą z piratami u wybrzeży Somalii i szkolą siły bezpieczeństwa w Afganistanie.

Dostępne jest 13% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.