Wrocław: Skarby europejskiej kultury tradycyjnej

PAP |

publikacja 02.09.2016 10:10

Ponad 90 przykładów europejskiej kultury tradycyjnej znalazło się na wystawie, którą od piątku można obejrzeć w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Ekspozycja prezentuje zjawiska wpisane na listy światowego dziedzictwa niematerialnego UNESCO.

Wrocław: Skarby europejskiej kultury tradycyjnej

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów, wystawa ma przybliżyć zwiedzającym zjawiska z zakresu niematerialnego dziedzictwa kulturowego pochodzące z 28 krajów europejskich.

"To przykłady europejskiej kultury tradycyjnej, które zostały wpisane na listy światowego dziedzictwa niematerialnego UNESCO, Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości oraz Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego wymagającego pilnej ochrony" - podała Kowalów.

Wystawa to multimedialna prezentacja, na którą składają się filmy, fotografie i opisy. Jej uzupełnieniem są eksponaty ilustrujące niektóre z przedstawionych zjawisk. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć m.in. stroje kobiece z Bułgarii, Węgier i Laponii, ceramikę rumuńską z Horezu, pierniczki z Chorwacji czy paszport, dyplom i różaniec pielgrzyma do Santiago de Compostela.

Wśród prezentowanych przykładów europejskiej kultury tradycyjnej na ekspozycji będzie można zapoznać się m.in. z różnorodnymi tradycjami muzycznymi, w tym z tańcem rekrutów z Czech, pieśniami polifonicznymi z Łotwy, tańcem Calus z Rumunii.

Prezentowane są również obchody karnawałowe z Brugii, Parada Dzwonników z regionu Kostav w Chorwacji, procesja Przenajświętszej Krwi w Brugii, czy wiosenna procesja Królów i Królowych w Gorjani w Chorwacji.

Na wystawie znalazły się również liczne przykłady rzemiosła i sztuki z różnych krajów europejskich. To krzyże drewniane z Litwy, ceramika z Horezu w Rumunii, malarstwo z Petrykiwki na Ukrainie, czy hafty Matyo z Węgier.

Zwiedzający mogą również zapoznać się z prezentacją konnych połowów krewetek z Belgii, języka gwizdów z Wyspy Gomera czy obchodów święta ognia w Pirenejach.

Wystawę uzupełnia prezentacja zjawisk kulturowych, które zostały wpisane na polską krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Po spełnieniu procedur mogą to być polskie kandydatury do rozpatrzenia przez Komitet UNESCO, który decyduje o wpisie na listy światowe.

Obecnie na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego znajduje się 17 zjawisk. To m.in. rusznikarstwo artystyczne i historyczne - wyroby według tradycyjnej szkoły cieszyńskiej, szopkarstwo krakowskie, pochód Lajkonika, flisackie tradycje w Ulanowie czy procesja Bożego Ciała w Łowiczu.

Konwencja UNESCO dotycząca niematerialnego dziedzictwa kulturowego odnosi się do współcześnie praktykowanych zjawisk kulturowych przekazywanych z pokolenia na pokolenie takich jak przekazy ustne, sztuki widowiskowe i tradycje muzyczne, zwyczaje, obyczaje i obchody świąteczne.

Wystawę można będzie oglądać do 26 lutego.