GOSC.PL |
publikacja 12.12.2016 16:08
Leśnicy doradzają jak wybrać świąteczne drzewko i nie popierać kradzieży jodełek w lasach.
Grzegorz Szałas oferuje drzewka z własnej uprawy
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
- Nabywając choinki z legalnego źródła i wiadomego pochodzenia nie popieramy procederu nielegalnego wycinania drzewek z lasów i chronimy przyrodę - podkreśla Wojciech Cisak, ze Straży Leśnej w Staszowie.
Leśnicy co roku w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia stają na wysokości zadania, aby chronić jodłowe i świerkowe drzewostany przez wycinaniem i kradzieżą młodych drzewek oraz niszczeniem stroiszu (gałęzie drzew iglastych) na dużych drzewach.
Wojciech Cisak, Straż Leśna w Staszowie ks. Tomasz Lis /Foto Gość
W okresie świąt nasila się plaga kradzieży młodych drzewek jodły i świerka oraz obcinanie gałęzi, które potem wykorzystywane są do produkcji świątecznych stroików.
- Często spotykamy porzucone ścięte drzewko, bo przestępcy spodobało mu się inne. Niszczone są także wieloletnie drzewostany, które dosłownie ogałacane są z gałęzi - podkreśla leśnik.
Stroisz jodłowy skonfiskowany złodziejom Archiwum Straży Leśnej
Strażnikom leśnym w walce ze złodziejami choinek pomogą strażnicy miejscy i policjanci. Kontrolą objęte będą nie tylko tereny leśne, ale także targowiska i bazary, gdzie prowadzony jest handel. Leśnicy przypominają, że za kradzież drzewka bądź innej rośliny z lasu grozi mandat do 500 złotych. Straż leśna ma także prawo skierować sprawę do sądu, gdzie kara może być znacznie wyższa nawet do 5 tys. złotych.
Lasy Państwowe wychodzą naprzeciw nielegalnemu procederowi i oferują możliwość legalnego kupna choinek. Co roku każde nadleśnictwo przygotowuje do sprzedaży po kilkaset drzewek, które pochodzą ze specjalnych plantacji.
Piękną choinkę można nabyć u legalnych sprzedawców ks. Tomasz Lis /Foto Gość
- Kupujmy drzewka tylko z legalnych źródeł. Kupując choinkę mamy prawo zażądać od sprzedającego okazania dowodu pochodzenia drzewka lub dowodu potwierdzającego jego zakup. Nabywając kradzione drzewko nie tylko popieramy przestępczy proceder, ale także sami możemy mieć nieprzyjemności przy kontroli podczas transportu do domu - przypomina Wojciech Cisak, ze Straży Leśnej w Staszowie.
Kupując choinkę żywą pamiętajmy, żeby miała lśniące, żywo zielone igły, które mocno trzymają się gałęzi. Miejsce ścięcia powinno być świeże, jasne, niezaschnięte (twarda żywica to znak, że drzewko zostało ścięte dużo wcześniej). Aby żywe drzewko jak najdłużej zachowało swoją świeżość najlepiej jest osadzić je z dala od ciepłego kaloryfera, w doniczce z ziemią i często podlewać.
- Niezależnie jednak od gatunku drzewka pamiętajmy, że najważniejsze jest, aby w czasie świąt pod choinką znaleźć szczęście na cały rok - dodaje Grzegorz Szałas.