Polska 1944. Wyniki konkursu

Joanna M. Kociszewska

publikacja 27.04.2017 12:30

Rok 1944 Polska przegrała. Czy mogła wygrać? Czy czegoś się z tej klęski i jej blisko pięćdziesiąt lat trwających konsekwencji się nauczyła...?

Polska 1944. Wyniki konkursu IPN, Akademia Ignatianum w Krakowie, Wydawnictwo WAM "Polska 1944. Perspektywa sojuszników i wrogów", pod red. Martyny Grądzkiej-Rejak i Dawida Golika

Z czym kojarzy się nam rok 1944 w Polsce? Jak wygląda polska perspektywa historyczna? Wiemy doskonale, co się wówczas wydarzyło. To przecież rok wybuchu Powstania Warszawskiego, ale także rok ogłoszenia manifestu PKWN. Rok, w którym koniec II wojny światowej był już dobrze widoczny. Wojny, którą... no właśnie. Wygraliśmy czy przegraliśmy?

Taka jest perspektywa polska. Pytanie, czy zdajemy sobie sprawę z tego, co dla losów Polski okazało się najistotniejsze. Z perspektywy naszych sojuszników: Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, ale także z perspektywy wrogów: Hitlera i Stalina.

Zdolność do spojrzenia na sytuację z perspektywy sojuszników i wrogów, zdolność do wyjścia poza własną perspektywę, jest umiejętnością kluczową w dyplomacji. Ktoś, kto tego nie potrafi, nie rozumie co się dzieje i nie będzie w stanie działać skutecznie.

Rok 1944 Polska przegrała. Czy mogła wygrać? Nie wiem. Czy czegoś się z tej klęski i jej blisko pięćdziesiąt lat trwających konsekwencji się nauczyła...?

Na naukę nigdy nie jest za późno. Książka "Polska 1944. Perspektywa sojuszników i wrogów" pozwala wiele faktów z polskiej historii zrozumieć. To pierwszy krok do wyciągnięcia wniosków na przyszłość.

Bardzo polecam.

Polska 1944. Perspektywa sojuszników i wrogów, pod redakcją Martyny Grądzkiej-Rejak i Dawida Golika, Instytut Pamięci Narodowej, Akademia Ignatianum w Krakowie, Wydawnictwo WAM, Kraków 2016

 

Książkę można wygrać w naszym konkursie. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:

Los Polski ważył się między Teheranem a Jałtą.
Kiedy odbyły się te dwie konferencje Wielkiej Trójki? (podaj miesiąc i rok)

Odpowiedź: Teheran to przełom listopada i grudnia 1943, Jałta - luty 1945.

Nagrody otrzymują:

  • Igor Ryczywolski z Warszawy
  • Małgorzata Bednarek z Wrocławia
  • Sebastian Jarczyk z Jaworzna

Gratulujemy! Nagrody wyślemy pocztą.