Air Show w Radomiu

ks. Zbigniew Niemirski

dodane 26.08.2017 18:10

Tegoroczne pokazy odbywają się pod hasłem 85 lat "Challenge 1932" - w rocznicę zwycięstwa Polaków: kapitana Stanisława Żwirki i inżyniera Franciszka Wigury.

Brawurowy popis dała łotewska grupa Baltic Bees ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość Brawurowy popis dała łotewska grupa Baltic Bees

Imprezę otworzył Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, który powiedział: - Polacy są narodem, który od narodzin lotnictwa ukochał je niezwykle. Tego symbolem jest ta wspaniała para Żwirko i Wigura. Spotykamy się w 85. rocznicę ich zwycięstwa. Zwrócił się także do ludzi mediów: - Mam nadzieję, że pokażecie to całej Polsce i całemu światu - dokonania najlepszych pilotów na świecie.

Na imprezę, która w tym roku jest bezpłatna, przygotowano po 60 tys. wejściówek na każdy w dwóch dni. Te już dawno się rozeszły, podobnie jak kolejna pula, przygotowana kilka dni temu.

Tysiące widzów, którzy przybyli z całej Polski, po oficjalnym rozpoczęciu oglądało defiladę statków powietrznych, a wcześniej pokazy Aeroklubu Polskiego. Potem zaczęły się pokazy, w których bierze udział 76 samolotów i śmigłowców. Air Show trwa dwa dni. Każdego z nich organizatorzy przygotowali 10 godzin pokazów powietrznych. Występują m.in. Biało-Czerwone Iskry i Orliki oraz Baltic Bees z Łotwy, grupy lotnictwa cywilnego, m.in. Red Bull – The Flying Bulls, Cellfast Flying Team, Formation Flying Team, polska grupa Żelazny.

Wyjątkowo bogato prezentuje się w tym roku wystawa statyczna, na której można oglądać samoloty biorące udział w pokazach w powietrzu, statki powietrzne - od tych z okresu II RP po współczesne - oraz szeroką gamę uzbrojenia sił lądowych. Na wystawie naziemnej prezentowany jest sprzęt i uzbrojenie wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych, w tym: transportery Rosomak, czołgi Leopard i PT-91, sprzęt samochodowy z pojazdami HMMVW, M-ATV, wozy rozpoznawcze BRDM-2, samobieżne przeciwlotnicze zestawy rakietowe POPRAD, stacje radiolokacyjne i wyrzutnie rakiet, roboty saperskie, zestawy nurkowe, bezzałogowe pojazdy podwodne, systemy rozpoznawcze, sprzęt spadochronowo-desantowy, sprzęt obserwacyjny oraz uzbrojenie i wyposażenie taktyczne jednostek specjalnych.

Radomski Air Show jest największą tego typu imprezą w Polsce i jedną z największych w Europie. Organizuje ją wojsko i władze miasta. W tym roku, oprócz polskich lotników, w powietrzu i na lądzie prezentują się ekipy m.in. z Łotwy, Włoch, Rumunii, Ukrainy, Litwy, Austrii, Niemiec, Litwy i USA.