Klapsznity w escape roomie

Przemysław Kucharczak

dodane 24.04.2018 16:10

Pierwszy festiwal śląskiej godki "Do you speak gŏdka?" ma się odbyć w Katowicach od czwartku do soboty 26-28 kwietnia.

Klapsznity w escape roomie Przemysław Kucharczak /Foto Gość Monika Sroka z Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach i śląscy dziennikarze, głowiący się nad zadaniem z "klapsznitami" w escape roomie.

To festiwal, który ma pokazać piękno "ślonskij godki". Będzie się na nim przewijać zachęta: "Godej z bajtlym kożdy dziyń". - Jeśli wartość ma trwać, to musi być używana - mówi Adam Pastuch, dyrektor Regionalnego Instytutu Kultury.

Śląski escape room

Atrakcji jest wiele, choć organizatorzy nie ustrzegli się przed wpadką. O wystąpienia na piątkowej konferencji "Ślōnsko gŏdka – już język czy jeszcze gwara?" poprosili zwolenników tezy, że godka jest osobnym językiem. Zapomnieli jednak zaprosić kogoś, kto publicznie broni poglądu, że godka jednak jest gwarą... Przy tak jednostronnym doborze mówców można się spodziewać, że konferencja przyniesie z góry założone wnioski.

Teza o języku śląskim jest lansowana przez lokalnych polityków spod znaku RAŚ, współrządzących województwem śląskim, oraz przez część językoznawców – ale to wciąż tylko teza. Debata miałaby sens, gdyby wśród panelistów były także osoby, dla których godka jest piękną odmianą języka polskiego, a nie osobnym językiem. Tę opinię wyrażają tak znani Ślązacy, jak prof. Jan Miodek czy senator Maria Pańczyk-Pozdziej, która stworzyła konkurs "Po naszymu czyli po śląsku".

Atrakcji festiwalu  "Do you speak gŏdka?" będzie jednak więcej. Wśród nich jest escape room "Niy gŏdosz, niy wyleziesz". Goście, którzy wejdą do pokoju w Regionalnym Instytucie Kultury przy ul. Teatralnej 4, będą mieli 40 minut, żeby się uwolnić.

W tym celu będą musieli odpowiedzieć na szereg zagadek, zadanych po śląsku. W jednej z nich będzie np. coś o trzech klapsznitach. Za te klapsznity z kyjzom i radiskami majom sie chycić chopy i synki - wiela ich bydzie, ni mogymy zdradzić. Trza tych chopów i synków jakoś łobdzielić... A wprzódzi trza te klapsznity w "escape roomie" znejść!

Wersja dla goroli

Kto słabo godo i niewiele zrozumiał z powyższych zdań, też może wziąć udział w zabawie. Organizatorzy przygotowali jej wersję "dlo goroli". Te same zadania i zagadki są tam wypisane w literackiej polszczyźnie. Escape room będzie działał w Regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach przy ulicy Teatralnej 4 w piątek i sobotę (27 i 28 kwietnia 2018 r.) od 10.00 do 18.00. Goście proszeni są o wcześniejsze zarejestrowanie się za pośrednictwem strony www.rik.katowice.pl.

W piątek o 20.00 w kawiarni w Regionalnym Instytucie Kultury odbędzie się spotkanie słowno-muzyczne z Grzegorzem Płonką "Życie pieśniczką napisane". Będą też debaty o godce w teatrze, w muzyce, w marketingu i w literaturze.

Na katowickim rynku odbędzie się też plenerowe czytanie literatury po śląsku . Wśród czytających będą Olgierd Łukaszewicz i Jerzy Ciurlok, a także... przechodnie. Będzie to miało miejsce na schodach Teatru Wyspiańskiego w sobotę od 14.00 do 16.00. W ciągu kolejnych dwóch godzin w "Scenie w Galerii" Teatru będzie coś dla dzieci: czytanie bajek po śląsku "Za hołdami, za lasami".

W ramach festiwalu w kinie Kosmos będzie też można zobaczyć 27 i 28 kwietnia filmy z godkom. Więcej na www.rik.katowice.pl.