Kraków Europejską Stolicą Kultury Gastronomicznej 2019

PAP |

publikacja 03.07.2018 09:06

Kraków został wybrany na Europejską Stolicę Kultury Gastronomicznej 2019. Tytuł przyznała po raz pierwszy Europejska Akademia Gastronomiczna.

Kraków Monika Łącka /Foto Gość Kraków
Festiwal Pierogów na Małym Rynku

"Jesteśmy zaszczyceni, że Europejska Akademia Gastronomiczna, przyznając po raz pierwszy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej 2019, wybrała właśnie Kraków, a na ostatniej prostej, w ścisłym finale udało nam się pokonać Lizbonę" - powiedział na konferencji prasowej prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Podkreślił, że miasto zasługuje na to miano - ma dobre przepisy, doskonałe produkty od lokalnych dostawców, a przede wszystkim gościnną atmosferę. W Krakowie też - mówił prezydent - nie brakuje wydarzeń poświęconych kulinariom, jak Festiwal Pierogów, Święto Obwarzanka czy Krakowskie Zapusty.

Jak poinformował prezydent Europejskiej Akademii Gastronomicznej Rafael Anson Oliart, decyzja o wyborze Krakowa na pierwszą Europejską Stolicę Kultury Gastronomicznej zapadła jednomyślnie.

"Kraków już jest europejską stolicą kultury, literatury, jest też bardzo ważnym miejscem z religijnego punktu widzenia. W Krakowie bardzo ważna jest także gastronomia - istotna część kultury" - mówił prezydent Europejskiej Akademii Gastronomicznej.

Podkreślił, że dzięki tytułowi Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej cały świat dowie się o tym, że Europa jest ważnym celem podróży również ze względów kulinarnych.

Oliart zapowiedział, że w związku z przyznaniem Krakowowi tytułu w mieście odbywać się będą liczne, różnorodne wydarzenia promujące gastronomię. Wśród nich m.in. Europejska Kolacja Wirtualna, Olimpiada Gastronomiczna, Światowy Kongres Poświęcony Misji Gastronomii w XXI w., konkurs na Europejską Nagrodę w Dziedzinie Kultury Gastronomicznej. Pod Wawel zjadą znawcy dobrej kuchni z całego świata, gwiazdy światowej gastronomii prowadzące restauracje wyróżnione m.in. gwiazdkami przewodnika Michelin.

Miasto opracuje własny kalendarz wydarzeń kulinarnych na 2019 rok i kolejne lata. Realizowane będą projekty związane z kuchnią dworu królewskiego, Krakowa mieszczańskiego i akademickiego. Krakowskie dziedzictwo kulinarne to także street food - już w średniowieczu działały na ulicach faryny, przenośne stragany z prostą żywnością dla mieszczan, kupców, żaków, a niedawno "odkryta na nowo" maczanka po krakowsku była przysmakiem krakowskich fiakrów już w XVII w.

Jak czytamy w informacji prasowej Urzędu Miasta Krakowa, krakowskie restauracje jako jedyne poza warszawskimi mają wyróżnienia przewodnika Michelin - obecnie jest ich 26. Ponad dwa razy więcej krakowskich lokali uhonorował Gaullt et Millau, a 8 rekomendował Slow Food Polska.

Europejska Akademia Gastronomiczna działa w ramach Międzynarodowej Akademii Gastronomicznej, organizacji działającej od 1927 r. i zajmującej się szeroko rozumianą kulturą gastronomiczną. Akademia współpracuje m.in. z agendami ONZ (UNESCO, FAO - Organizacją Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, WHO - Światową Organizacją Zdrowia, UNWTO - Światową Organizacją Turystyki), Unii Europejskiej.