Zasmakuj w Łomży

PAP |

publikacja 01.08.2018 23:45

Dawne przepisy na regionalne dania związane z Łomżą (Podlaskie) i regionem chcą zebrać i odtworzyć władze miasta, by promować Łomżę przez kulinaria i rozwijać turystykę kulinarną. Do 14 sierpnia, do urzędu miasta można zgłaszać przepisy w konkursie "Zasmakuj w Łomży".

Łomża Franek124 / CC-SA 4.0 Łomża
Dawna Rzeźnia Miejska, w której dziś mieści się restauracja

"Poprzez ten konkurs chcemy wrócić do potraw, które były spożywane w Łomży i regionie w przeszłości, a na które wpływ miała wielokulturowość ziemi łomżyńskiej" - poinformował w środę PAP Łukasz Czech z biura prasowego prezydenta Łomży.

Dodał, że zebrane przepisy będą "odtworzone" i opracowane na nowo ze specjalistami z wydziału informatyki i nauk o żywności Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, by np. potrawy z tych przepisów znalazły się w menu miejscowych restauracji. "W ten sposób można będzie rozwijać w naszym mieście turystykę kulinarną, a także promować lokalnych przedsiębiorców i ich produkty" - dodał Czech.

Przepisy mogą zgłaszać osoby indywidualne, ale też np. koła gospodyń wiejskich, organizacje pozarządowe, podmioty gospodarcze.

Łomża obchodzi przez cały 2018 r. jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich. Czech podkreślił, że konkurs kulinarny (rusza pierwsza edycja tego konkursu) jest jednym z elementów strategii promocji miasta Łomża.

Do konkursu można zgłosić przepis kulinarny z regionu łomżyńskiego (mowa jest o Łomży, okolicach miasta, Kurpiach), który - jak podano w konkursowym regulaminie - zamieszczonym na stronie internetowej miasta - musi być udokumentowany np. zdjęciem przepisu z dawnego zeszytu na przepisy babci. Wymagana jest też "opowieść", historia, informacja dotycząca powstania tego przepisu oraz czasu czy okoliczności w roku, w jakim daną potrawę przygotowywano lub jedzono.

Przepis musi być w rodzinie przekazywany od trzech pokoleń, a danie wykonywane także dziś, współcześnie. Dodatkowo punktowane w konkursie będzie udokumentowanie danego przepisu w - jak to określono - "dawnej literaturze kulinarnej". Wymagana jest także oryginalna nazwa danej potrawy.

Głównym organizatorem konkursu jest prezydent Łomży, współorganizatorami są wójtowie gmin Łomża oraz Piątnica i burmistrz Nowogrodu.