Dorsz międzynarodowy

Roman Tomczak

publikacja 30.10.2018 11:50

Zupy, sałatki, a nade wszystko dorsz przygotowany rękoma seniorów z Polski i Niemiec. Kuchnia na "trójstyku" może niedługo zrobić ponadnarodową karierę.

Dorsz międzynarodowy "Pogranicze" Spotkanie kulinarne rozpoczęło się na zamku Czocha, by przenieść się później do Biedrzychowic

A wszystko dzięki programowi "Życie zaczyna się po sześćdziesiątce", przygotowanemu przez Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego "Pogranicze" w Lubaniu.

W kulinarnej odsłonie tego projektu wzięli udział seniorzy z Domu Dziennego Pobytu w Nowogrodźcu, Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Ośrodku Wsparcia Dziennego w Lubaniu oraz seniorki z niemieckiego Wittichenau.

Jak informuje Krzysztof Kawałko, instruktor terapii zajęciowej z Nowogrodźca, najpierw wszyscy odkrywali smaki i historię regionu na zamku Czocha, a później uczyli się wzajemnie swoich języków. Z Czochy pojechali w gościnne progi Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Konopnickiej w Biedrzychowicach, gdzie pod czujnym okiem Danuty Dudkiewicz, nauczyciela przedmiotów zawodowych, wspólnie gotowali. - Razem wyczarowywaliśmy smakowite i zdrowe dania, począwszy od zupy porowo-ziemniaczanej aż po główną atrakcję - zapiekanego dorsza. W menu nie zabrakło też kolorowych sałatek oraz surówek - zaznacza. Warsztat kulinarny zakończył się degustacją przygotowanych potraw.

Jak mówi K. Kawałko, takich wyjazdów Dom Dziennego Pobytu w Nowogrodźcu organizuje kilkanaście w roku. Te kulinarne cieszą się powodzeniem, bo nowogrodźczanie mają słabość do gotowania. - Dwa lata temu na Dni Nowogrodźca nasi seniorzy przygotowali tysiąc litrów zupy dla mieszkańców - przypomina z uśmiechem.

Spotkanie kulinarne z seniorami z Niemiec było pierwszą częścią programu. Drugą zaplanowano na wtorek 13 listopada. Znowu będzie międzynarodowo, smakowicie i pachnąco, choć dania mają być inne niż za pierwszym razem.

Seniorzy z Nowogrodźca to także namiętni podróżnicy. Celem wycieczek organizowanych przez tamtejszy Dom Dziennego Pobytu bardzo często jest Krzeszów. - Staramy się zapewnić naszym podopiecznym jak najszerszy wachlarz atrakcji. Czasami wydawałoby się, że zupełnie niepasujących do tej grupy wiekowej. Ale oni naprawdę znakomicie czują się np. na warsztatach komputerowych czy z obróbki zdjęć w programach graficznych - zwraca uwagę instruktor.

"Prawdziwe życie zaczyna się po sześćdziesiątce - projekt edukacyjno-integracyjny dla seniorów", realizowany przez Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego "Pogranicze", jest współfinansowany z kasy Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Funduszu Małych Projektów "Interreg Polska-Saksonia" 2014-2022.