Nowe stworzenie świata

Marcin Jakimowicz

GN 21/2019 |

publikacja 23.05.2019 00:00

Miało ich nie być. Tak zarządził. Zanim zajął się eksterminacją Żydów, oczyścił społeczeństwo z niepełnosprawnych. W synagogach Podlasia osoby na wózkach ogłosiły jednak triumf życia. Stwarzały świat na nowo.

Spacerowicze doskonale wiedzą, co oznaczała dewiza Jeana Vaniera: „Słabość jest naszą siłą”. Spacerowicze doskonale wiedzą, co oznaczała dewiza Jeana Vaniera: „Słabość jest naszą siłą”.
HENRYK PRZONDZIONO /FOTO GOŚĆ

Leśniczówka nad Sarenką. Tuż za Bugiem. Dzikość. Bezkresne pola i lasy. Więcej zwierząt niż ludzi. Po powrocie ze spaceru siedzimy przy małym piwku. „A gdzie Bawer?”. „Odważny facet. Choć jest na wózku, ma sam dojechać do Siemiatycz pociągiem!”. „A kto po niego wyjedzie?”. Powykręcany, leżący na wózku Tomek z wielokończynowym porażeniem mózgowym rzuca: „Ja nie, bo ja już piwo piłem”. Ekipa wybucha śmiechem. Jak ich nie kochać?

Przyjechali z poruszającym spektaklem o Księdze Rodzaju. Będą stwarzali świat na nowo. Spektakle na „bardzo bliskim Wschodzie” mają drugie i trzecie dno. Ze względu na synagogi i uśmiechniętą ekipę na wózkach.

Na początku

„I tak upłynął wieczór i poranek – dzień drugi” – mocny głos Marka Piekarczyka, lidera TSA, odbija się od ścian synagogi zamienionej w dom kultury.

Siemiatycze. Znajome skrzyżowanie. Pamiętam, jak przed laty zza tego zakrętu wyszli pątnicy. „Preobraziłsia jesi na hore, Christie Boże” – śpiewali ze swych prawosławnych bohohłaśników (śpiewników). Szli na Świętą Górę Grabarkę. Na odpust Spasa. Mieszały się światy, kultury, aromaty. Mniszki z Mińska sprzedawały słodkawe kadzidło, różany olejek i balsamy Zołotaja Sybir’: na oczy, prostatę i męską siłę. Na przystanku PKS-u w Siemiatyczach mała grupka czekała na busa do Drohiczyna, a większa na patriarchę Bartłomieja. Z samego Konstantynopola. Bizancjum spotkało Rzym. Teraz, po latach spotyka również Jerozolimę.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.