Śladami Bożego Miłosierdzia

publikacja 09.12.2006 11:55


14 grudnia gościem czatu będzie Jan Grzegorczyk


Publicysta, tłumacz, autor scenariuszy filmowych i słuchowisk radiowych.

Jan Grzegorczyk urodził się 12 marca 1959 roku w Poznaniu. O swoim przyjściu na świat napisał:
Urodziłem się jako ostatni w rodzinie. Beniaminek. A mogłem w ogóle się nie pojawić. Ginekolog powiedziała Mamie, że mnie nie doniesie na ten świat. Popłynęły łzy. No i czego pani płacze? - spytała zdziwiona lekarka. - Przecież ma już pani siódemkę. Jakoś się przedostałem na tę cudowną planetę, ale leżałem pod namiotem tlenowym. I wtedy Mama powiedziała: „Panie Boże, jeśli mi go zostawisz, zostanie księdzem”. I tak przeżyłem. Nadano mi imię Jan – „Bóg okazał miłosierdzie”. Księdzem nie zostałem. Pewnie i dobrze. Jako gryzipiórek mniej szkody uczynię. Może śladem obietnicy Mamy, są moje książki o przypadkach księdza Grosera? - świętym kapłanie, którym pewnie nigdy bym nie został.
Najważniejsze, że tyle lat już płynę na tej łódce, na którą się cudem załapałem… A wszystko po to, abym znów stał się jak ten najmniejszy na zdjęciu.


W latach 1978-82 studiował polonistykę na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracę magisterską pisał na temat powieści Romana Brandstaettera "Jezus z Nazarethu". Trochę później Roman Brandstaetter napisze Janowi Grzegorczykowi dedykację, w której przepowiada mu przyszłość literacką.

Zadebiutował książką "Każda dusza to inny świat" (1998) poświęconą "Bożemu miłosierdziu, św. Faustynie, ks. Michałowi Sopoćce i dzieciom marnotrawnym". Od tej pory właściwie wszystkie książki Grzegorczyka - łącznie z jego najnowszą książką "Dziurawy Kajak i Boże Miłosierdzie" (2006) - są wariacjami jego opowieści o miłosierdziu. Według niego jest ono osią, wokół której kręcą się dzieje człowieka.

Jan Grzegorczyk jest także autorem scenariuszy do filmów dokumentalnych ("Raj nieodzyskany", "Widziałem wielu Bogów", "Skrawek nieba") i słuchowisk radiowych "List od Papieża", "Tata kupi mi auto").

W 1982 roku rozpoczął pracę w redakcji miesięcznika "W drodze", z którą związany jest do dziś. Od roku 2000 pracuje także w wydawnictwie "Zysk i S-ka", gdzie kieruje działem literatury polskiej, religijnej i sportowej.

---- ZAPIS CZATU ----