Gdańsk. Protest młodzieży szkolnej przeciwko programowi "Zdrovve Love"

Piotr Piotrowski

dodane 21.02.2020 20:08

Kolejny głos w sprawie budzącego gorące emocje, gdańskiego programu edukacji seksualnej. W piątek po południu 21 lutego przed siedzibą Rady Miasta Gdańska spotkali się przeciwnicy programu, wśród nich Daniel Nawrocki, młodzieżowy radny miasta, oraz uczniowie gdańskich szkół średnich.

Gdańsk. Protest młodzieży szkolnej przeciwko programowi "Zdrovve Love" Piotr Piotrowski /Foto Gość W trakcie spotkania wystąpił Daniel Nawrocki, młodzieżowy radny Gdańska, przeciwnik wprowadzenia do szkół programu "Zdrovve Love".

Spotkanie odbyło się pod hasłem "Szkoła wolna od ideologii". - Na wstępie chcę przytoczyć słowa papieża Franciszka, który powiedział, że potrzeba obiektywnej edukacji seksualnej, tj. takiej, która nie zawiera ukrytej kolonizacji ideologicznej. Program "Zdrovve Love" niestety wchodzi w sferę ideologii. On opiera się na miłości wobec drugiego człowieka niezależnie od płci. Mówi o środkach antykoncepcyjnych, w tym pigułkach, które mogą być niebezpieczne dla młodych dziewczyn, które nie ukończyły 20. roku życia i nie są dojrzałe fizycznie ani emocjonalnie. Według programu dziecko powyżej 15. roku życia ma zgodę na uprawianie seksu, co ma konsekwencje dla zdrowia dziewczyny lub chłopaka - mówił Daniel Nawrocki.

Na konferencji wystąpił także Krystian Borkowski, który przedstawił świadectwo swego życia. Opowiadał o swojej dziecięcej i młodzieńczej fascynacji erotyką. - Jako nastolatek uzależniłem się od pornografii i masturbacji. Dopiero moja dziewczyna i przyszła żona zmieniła mnie. Uczyniła to także modlitwa i życie w czystości przedmałżeńskiej przez cztery lata aż do ślubu - mówił K. Borkowski. Następnie protestujący wypuścili w niebo kilkanaście gołębi pocztowych i zakończyli spotkanie.

Była to odpowiedź na konferencję młodych zorganizowaną kilka dni temu przed Urzędem Miasta, w czasie której grupa młodzieży poparła działania magistratu w sprawie programu "Zdrovve Love".

Przypomnijmy, że w środę 19 lutego w Urzędzie Miejskim doszło do ważnego spotkania. Zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych Piotr Kowalczuk spotkał się z prezesem Stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk, Markiem Skibą, aby omówić kwestie związane z miejskim programem edukacji seksualnej "Zdrovve Love”. Po spotkaniu obaj panowie poinformowali, że doszło do kompromisu i planują zorganizować debatę na temat edukacji seksualnej w szkołach, podczas której głos zabraliby przede wszystkim eksperci, między innymi lekarze.

Pomorska kurator oświaty zarządziła kontrolę gdańskiego programu edukacji seksualnej. Kontrolę wszczęto na wniosek radnej Joanny Cabaj, która sugeruje, że zajęcia odbywają się w gdańskich szkołach bez konsultacji oraz odpowiedniej zgody i opinii rodziców - Rad Szkół lub Rad Rodziców.